Matematycy do dzieła
Po raz trzeci będą mogli zaprezentować swoją wiedzę ci, dla których matematyka to nie tylko rzędy cyferek, słupki i tajemnicze wykresy. A wręcz przeciwnie, jest to nauka, która może rozwiązać wiele praktycznych problemów.
Rozwiązywanie wspomnianych problemów, rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz umiejętności integrowania wiedzy z różnych przedmiotów to najważniejsze cele, jakie przyświecają Konkursowi na Projekt Matematyczny. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Udział w konkursie polega na przygotowaniu pracy w postaci projektu badawczego. Mogą to być parce zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Jednak zespół może składać się najwyżej z 3 osób.
Projekt, który mają przygotować uczniowie, polega na samodzielnym i dogłębnym zbadaniu jakiegoś zjawiska, związanego z życiem codziennym lub dowolną gałęzią wiedzy wszelkimi dostępnymi uczniowi metodami, w tym matematycznymi. Najważniejszym jego elementem jest samodzielna praca badawcza ucznia, czyli zaplanowanie zakresu i przebiegu badań, poszukiwanie informacji oraz wybór optymalnych metod rozwiązania problemu i prezentacji wyników. Rezultaty badań mogą być przedstawione w formie esejów, wywiadów, rysunków, albumów, gier.
Projekty badawcze powinny dotyczyć jednego z następujących zagadnień: Zastosowanie matematyki w muzyce, Z jednostkami za pan brat, Bryły Pana Platona, Mierzenie czasu, Matematyka w astronomii oraz Matematyka a zdarzenia losowe.
Zgłoszenia do udziału w konkursie należy nadsyłać na adres II LO w Rybniku do końca listopada tego roku. Natomiast projekty muszą być gotowe do końca lutego 2008. Autorzy najlepszych prac zaprezentują je podczas finału konkursu w kwietniu przyszłego roku. Spotkanie uświetni wykład pracownika naukowego uczelni wyższej z dziedziny zastosowań matematyki.
Konkurs organizuje Pracownia Matematyki II LO, przy współpracy V LO oraz Gimnazjów nr 2 i 6.
(bea)