Familoki będą jak nowe
Już wkrótce do odnowionych budynków na Paruszowcu – Piaskach dołączą kolejne.
Mieszkańcy ulicy Ogrodowskiego już nie patrzą z zazdrością na odnowione kamienice swoich sąsiadów. Już za półtora roku w ich mieszkaniach również będą łazienki, czyste, świeże ściany i nowe okna.
W 2006 roku połowa zabytkowego osiedla familoków przy ul. Ogrodowskiego w rybnickiej dzielnicy Piaski zmieniła się nie do poznania. Pięć budynków, należących niegdyś do Huty Silesia, odtworzono dokładnie według wzorów z początku XX wieku. Piękne ceglane elewacje idealnie komponowały się z resztą sąsiadujących budynków. Do odnowienia pozostało jeszcze pięć starych familoków, położonych tuż za „nowym” osiedlem. Granica to rozpadające się komórki, wyburzane od strony ulicy. Przy nowych familokach nie będą już potrzebne. Będzie tam plac zabaw i ławeczki dla lokatorów, gdzie będzie można odpocząć. Pomiędzy starą i nową częścią placu w chwili obecnej krążą koparki i inny sprzęt budowlany. Kiedyś w tym miejscu stały komórki i toalety. - Rozbiórka pomieszczeń gospodarczych (komórek) została zakończona z końcem lipca 2007 roku. Obecnie prowadzone są tam roboty związane z wykonaniem sieci kanalizacyjnej – wyjaśnia Krzysztof Jaroch, rzecznik prasowy rybnickiego magistratu. Z samego remontu cieszą się również mieszkańcy dzielnicy. – Jest u nas sporo zaniedbanych budynków przez co cała dzielnica wygląda ponuro. Dzięki takim remontom Piaski powoli pięknieją – mówi Rozalia Grzybek, która przyglądała się wyprowadzce sąsiadów z bloków objętych remontem. – Ludziom najbardziej brakowało toalet w domu – dodaje kobieta.
Budynki są zabytkowe, więc nie można było ich wyburzyć. Dlatego postanowiono na odtworzenie tradycyjnej, śląskiej architektury. Remont budynków przy ul. Ogrodowskiego 1a, 3a, 5a, 7a, 9a będzie polegał na modernizacji i adaptacji budynków w wyniku którego powstanie 50 mieszań socjalnych. Remont przewiduje wykonanie robót związanych z całkowitą wymianą instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnych, pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, adaptacji istniejących pomieszczeń na pomieszczenia łazienkowe z ubikacjami oraz ocieplenie budynków. – Całkowity koszt inwestycji będzie wynosił 4,5 miliona złotych. Część w wysokości 30 proc. (1,3 miliona zł) pochodzi z finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia Jaroch.
Adrian Czarnota