Kino widziane inaczej
Miłośnicy bardziej wymagającego od widza kina nie będą narzekać na nudę. Wystarczy wybrać się na seanse DKF-u oraz PLIK-u.
W marcu tradycyjnie będzie można spędzić poniedziałkowe wieczory przed kinowym ekranem, o co zadba DKF. Wcześniej jednak, w ostatni piątek lutego Dom Kultury Chwałowice proponuje kolejne spotkanie z cyklu: Przegląd Lubiących Inne Kino (PLIK).
Podczas lutowego spotkania z kinem niezależnym zostaną zaprezentowane trzy filmy. Jednym z nich będzie opowieść o młodym, warszawskim biznesmenie, który próbuje pogodzić sukces zawodowy z życiem osobistym. Stając zaś w obliczu zbliżającego się małżeństwa, przygląda się jeszcze raz podejmowanym dotąd decyzjom. W polsko–amerykańskim dramacie „Cold Kenya” Laurenca Walsha występują m.in. Borys Szyc, Rafał Maćkowiak oraz Marek Włodarczyk.
Z kolei o młodym karierowiczu, który chcąc zwyciężyć w wyścigu szczurówi zaistnieć w uniwersyteckim światku, wybiera drogę na skróty, opowie legenda polskiego filmu amatorskiego – Franciszek Dzida. W jego filmie „Wędrowiec” będzie można zobaczyć Piotra Machalicę oraz Annę Guzik.
Organizatorzy zapowiadają także filmową niespodziankę. PLIK odbędzie się w DK Chwałowice 29 lutego. Początek o 19.00. Wstęp wolny. Z kolei marcowe spotkania w DKF-ie rozpocznie (3.03) „Michael Clayton”, czyli historia wziętego prawnika. Któregoś dnia pasmo jego sukcesów się kończy.
Tydzień później, wyjątkowo we wtorek (11.03), na widzów czekają „Butelki zwrotne” w reżyserii Jan Sveráka i główną rolą jego ojca – Zdenka Sveráka. Bohaterem filmu jest emerytowany nauczyciel literatury, który nie chce iść w odstawkę i szuka dla siebie miejsca, na przykład jako jedyny w Pradze rowerowy kurier w dojrzałym wieku.
17 marca na ekranie zagości niemiecko–austriacki dramat wojenny „Fałszerze”. Król oszustów Salomon „Sally” Sorowitsch trafia wraz z wybuchem wojny do obozu koncentracyjnego. Tam wieści o jego umiejętnościach trafiają do wysokich rangą oficerów Wermachtu. Oszust otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – wydrukowania ogromnej sumy fałszywych pieniędzy.
Marcowe spotkania z filmem zakończy (31.03) „GranatowyPrawieCzarny”, opowieść o niełatwym wchodzeniu w dorosłość. Granatowy prawie czarny to kolor garnituru, który główny bohater – Jorge, widzi na sklepowej wystawie. Strój jest synonimem jego niespełnionej kariery w świecie wielkiego biznesu.
Wszystkie seanse odbywają się w RCK. Początek o 19.30, za wyjątkiem ostatniej, marcowej projekcji – 31.03, która rozpocznie się o 19.45. Miesięczny karnet kosztuje 30 zł, a wejściówki na poszczególne filmy 10 zł.
(bea)