Każdemu według potrzeb
„Porozumienie leszczyńskie” przejdzie do historii – twierdzą zgodnie politycy.
Samorządowcy subregionu zachodniego podzielili się 58,5 milionami euro. Jako pierwsi w Polsce doszli do porozumienia co do sposobu podziału unijnych środków.
Zgromadzenie Ogólne Związku Subregionu Zachodniego, które odbyło się 22 lutego w Czerwionce–Leszczynach, przejdzie do historii. Tak przynajmniej określali to przybyli na zgromadzenie goście. Wśród nich była Elżbieta Bieńkowska – minister rozwoju regionalnego, wicemarszałek Zbyszek Zaborowski, Jan Olbrycht – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, a także przedstawiciele samorządów subregionu zachodniego. – Przy podziale środków pomiędzy poszczególne subregiony brano pod uwagę między innymi liczbę mieszkańców oraz liczbę bezrobotnych – wyjaśnia Witold Trólka, rzecznik śląskiego urzędu marszałkowskiego.
Świecą przykładem
Dzięki takiemu podziałowi subregion zachodni otrzymał na realizację Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego blisko 234 miliony złotych. Najwięcej pieniędzy pochłoną dwie duże inwestycje drogowe. Jedna z nich to tzw. droga główna południowa na terenie Jastrzębia, druga zaś dotyczy regionalnej drogi od Raciborza do Pszczyny, a ściślej – budowy odcinka pomiędzy Rybnikiem a Żorami.
– Województwo śląskie jest pierwszym i jedynym w kraju, które przy opracowywaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013, postanowiło umożliwić władzom lokalnym decydowanie o dofinansowywaniu projektów i podzielić się w tym zakresie swoimi kompetencjami – chwaliła polityków na spotkaniu minister Elżbieta Bieńkowska. – Samorządowcy z subregionu zachodniego najszybciej „dogadali” się między sobą w kwestii wyboru najważniejszych wspólnych projektów. To ważne wydarzenie dla całego województwa i kraju może stanowić przykład dla innych regionów – tłumaczyła minister.
Rozwiną RSIP
Zaakceptowano 42 projekty. Na liście finansowanych inwestycji, większość stanowią projekty rozbudowy infrastruktury drogowej. Rybnik otrzyma dofinansowanie między innymi na rozbudowę Rybnickiego Systemu Informacji Przestrzennej, modernizację hali w Boguszowicach i rozbudowę monitoringu. Mieszkańcy Czerwionki–Leszczyn będą mogli liczyć na nowe targowisko i kompleks sportowy przy zespole szkół specjalnych. Z kolei za prawie dwa miliony euro w Żorach powstanie długo zapowiadane miasteczko westernowe, które ma przyciągnąć turystów.
Adrian Czarnota