Sałata na zdrówko
Na rybnickim rynku podsumowano akcję prowadzoną przeciw nadużywaniu leków.
W strugach deszczu odbył się happening kończący akcję „Stop lekomanii”. Uczestniczyło w niej prawie 4 tysiące uczniów i 50 nauczycieli–koordynatorów z 24 rybnickich szkół podstawowych. Akcję poparło także wiele aptek z Rybnika.
– Lekarstwa zjadamy, a nie zażywamy. Sprawiły to media, reklama i łatwy dostęp do leków, które można kupić jak chleb czy bułeczki – zauważyła Gabriela Szulc z apteki „Ave” w Boguszowicach, podczas inauguracji akcji, która odbyła się w styczniu w Społecznej Szkole Podstawowej. Projekt miał nie tylko uświadamiać problem nadużywania leków, ale i promować zdrowy styl życia. Jego uczestnicy rozmawiali na ten temat podczas lekcji i najróżniejszych spotkań, mierzyli się z wytyczonymi przez koordynatorów zadaniami, a wszystko opisywali w specjalnych kronikach. Ci uczniowie, którzy najaktywniej zaangażowali się w realizację projektu, spotkali się w Społecznej Szkole Podstawowej, by wziąć udział w konkursie. Był on podsumowaniem zdobytej przez młodych ludzi wiedzy.
– Uczestnicząc w akcji zainwestowaliście przede wszystkim we własne zdrowie – mówiła Elżbieta Kurkowska, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej witając uczestników konkursu „Więcej wiem, zdrowo jem”. Z kolei poseł, były wiceminister zdrowia, Bolesław Piecha, życząc wszystkim wygranej, zauważył: – To, co już wiecie jest dla was nagrodą, bo jest nią lepsze samopoczucie i zdrowie. Jednak uczniowie walczyli także o inne nagrody, w tym główną, jaką były rowery. Ogłoszenie wyników odbyło się na rynku, gdzie specjalnie dla uczestników akcji wystąpiła Majka Jeżowska. Imprezę zaś poprowadził Grzegorz Stasiak, znany z „Nauki jazdy” i „Świętej wojny”. Namawiał on dzieci do jedzenia „sznyty z fetem”, jeżeli chcą tak jak on wyrosnąć.
Punktem kulminacyjnym happeningu, który odbył się w Światowym Dniu Zdrowia, był moment wręczenie nagród. Konkurs plastyczny „Jak wyobrażasz sobie witaminogród” wygrał Wojciech Liberacki z SP 12. Najciekawszy plakat reklamujący zdrowe żywienie zaprojektowały Hanna Olborska i Anna Bywalec z SP 2. Szkołami, które najrzetelniej realizowały zadania akcji, co znalazło odzwierciedlenie w kronikach, okazały się: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 oraz SP 28. Natomiast w konkursie finałowym zwyciężyła SP 2, przed „jedynką” i SP 12. Z nagrody głównej – roweru cieszyła się trzecioklasistka Hanna Olborska, która jako jedyna z drużyny z SP 2 dotrwała do momentu oficjalnego ogłoszenia wyników. – Mam już rower, ale nowy zawsze się przyda – podsumowała reprezentantka zwycięskiej ekipy. W nowym roku szkolnym Społeczna Szkoła Podstawowa będzie zachęcała do włączenia się do akcji „Biały uśmiech”. W mieście ruszy także jeszcze inny projekt, który podczas happeningu zainaugurował prezydent Rybnika. Mowa o akcjii „Zdrowo jem”. Ma on przyczynić się m.in. do wycofania ze szkolnych sklepików niezdrowej żywności. – Jeżeli jakość jedzenia w tych sklepikach się zmieni i szkoła uzyska certyfikat, to najemcy sklepików mogą liczyć na obniżkę czynszu od 30 do 50%. Ma to być dla nich zachętą i rodzajem rekompensaty, bo po wycofaniu fast – foodów ich obroty mogą nieco spaść – zauważa Adam Fudali, prezydent Rybnika. „Zdrowo jem” to trzeci z projektów wpisujących się w program „Rybnik bezpiecznym miastem dla dzieci”. – Można nic nie robić, ale dlaczego w przyszłości, my podatnicy mamy więcej wydawać na służbę zdrowia. Lepiej zadbać, żeby nasi mieszkańcy byli zdrowsi – podsumował prezydent.
Beata Mońka