Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (75) Data wydania: 15.04.08

Mocne uderzenie

Galeria „Dworek” prezentuje plakaty społeczne autorstwa mieszkanki Żor, Emilii Wąż.
– Chciałabym, żeby te plakaty sprawiły, żeby człowiek zatrzymał się na chwilę i zastanowił nad tym, co się dzieje i w jaki sposób można byłoby to zmienić. Ale pewnie się to nie uda. Choć może ktoś przez moment pomyśli jak to zrobić – mówi Emilia Wąż.
 
Autorka plakatów porusza dwa tematy. Jednym z nich jest niewolnictwo XXI wieku, czyli wyzysk ludzi pracujących sezonowo na plantacjach Europy, jaki i tych zatrudnionych w sieciach wielkich supermarketów.
 
Obozy nie zniknęły
 
Podczas wernisażu w Galerii „Dworek” dyskusje wywołał plakat, na którym logo jednej z sieci zostało zestawione z napisem z bramy obozu oświęcimskiego „Arbeit macht frei”. – Nie chciałam tym nikogo urazić, zwłaszcza ludzi, którzy to przeżyli. Ale myślę, że jest bardzo podobne to, co dzieje się dzisiaj, zwłaszcza w obozach we Włoszech. Myślę, że skala porównawcza jest słuszna. Trzeba mocno uderzać – tłumaczyła Emilia Wąż, której zdaniem, aby wstrząsnąć dzisiaj człowiekiem, trzeba wykorzystywać mocne środki artystyczne.
 
Pokazuję, co mnie boli
 
Autorka prac jest absolwentką Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Zajmuje się plakatem, grafiką użytkową, fotografią, animacją, tworzeniem stron internetowych oraz od czasu do czasu rysunkiem i malarstwem. Jest też stażystką w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, a od niedawna członkiem rybnicko–raciborskiego koła Związku Polskich Artystów Plastyków. O swoich plakatach mówi: – Chciałam pokazać to, co mnie boli. To, co się dzieje w tym naszym, złym świecie. Jak mi się w nim żyje? Nie załamuję rąk, próbuję coś zdziałać. Właśnie w ten sposób. Marzy mi się kampania społeczna z wielkim billboardami – dodała.
 
Niewolnictwo XXI wieku to jeden z problemów, który „boli” Emilię Wąż. Drugim jest handel organami ludzkimi do przeszczepów.
 
(bea)