Beatbox wsród książek
Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w antykwariacie „Tania Książka”.
W ramach „Spotkań ze Sztuką” została zaprezentowana galeria zdjęć połączona z pokazem beatboxu. Jest to sztuka naśladowania rytmów i dźwięków za pomocą głosu.
Autorką pomysłu jest odpowiedzialna za „Spotkania ze Sztuką”, znana animatorka życia kulturalnego w Rybniku – Mariola Rodzik-Ziemiańska, znana szerzej jako „Maya”. Wystawa zatytułowana „Przez obiektyw zobaczyć więcej” składała się z prac wykonanych przez Beneficjentów Projektu Partnerstwo na Rzecz Rozwoju „Odziedzicz Pracę” IW EQUAL. Skąd zainteresowanie tym zagadnieniem? – „Spotkania ze Sztuką” jako cykl zdarzeń zaangażowany w wiele akcji sprzyjających działaniom kulturotwórczym oraz akcji motywujących do spełniania własnych marzeń i oczekiwań w dużej mierze przyczynia się do rozwojowych działań społeczności. Wystawa z programu „Odziedzicz Pracę” niewątpliwie zainteresowała mnie swoim przesłaniem, jako wspierająca społeczność nie zawsze aktywną i niekoniecznie posiadającą siłę przebicia – wyjaśnia Maya.
O strawę dla uszu licznie tego dnia przybyłych gości zadbał debiutujący zespół Pasikoniki, powołany do życia przez beatboxera Bartosza Sławka. – Skład był zwołany na potrzeby imprezy. Udało mi sie zebrać kilku świetnych muzyków, którzy zgodzili sie wystąpić – zdradził kulisy powstania formacji. – W księgarni grało się bardzo dziwnie, ponieważ nie było sceny, poza tym ludzie, którzy tam przyszli, sprawiali wrażenie jakby mało skoncentrowanych – zwierzał się Bartosz. Poza nim skład uzupełnili: Daniel Kruczkowski (djembe), Jarosław Motyka (megafon), Maksymilian Kołodziej (kołatka) oraz Lesław Ziemowit (bermibau). Zespół ten, mimo że powstał z potrzeby chwili, nie wyklucza koncertów w przyszłości – Jeżeli tylko ktoś nam zaproponuje koncert, to myślę, że jak najbardziej się na niego zgodzimy, a już na pewno będziemy spotykać się w takim lub nieco zmienionym składzie i grać dla własnej przyjemności – dodał Bartosz.
Andrzej Kieś