Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (82) Data wydania: 03.06.08

Dostali w spadku kłopoty

Czy firmy będą musiały za własne pieniądze  remontować zniszczony i rozkradziony schron?

Firmy inwestujące na terenach Rybnickich Zakładów Naprawczych, poza zniszczonymi halami, otrzymały w spadku popękany schron. Cała nadzieja w tym, że zostanie on wypisany z listy obiektów obronnych.

W kwietniu ubiegłego roku komisja z urzędu miasta uświadomiła firmom, że pod ziemią znajduje się schron dla ludności, który powinien być „czynny”. Od razu pojawiły się pytania, kto powinien zapłacić za remont ukrycia dla ludności. Schron przez ostatnie dziesięć  lat stał otworem dla złomiarzy, którzy rozkradli niemal wszystko. Po agregatach prądotwórczych, filtrach powietrza czy instalacjach sanitarnych nie ma dziś śladu. Firmy, których hale stoją nad schronem, starają się o wykreślenie obiektu z listy budowli obronnych. Przed laty takimi obiektami opiekowały się zakłady, na terenie których musiało istnieć takie ukrycie. Swoje schrony miała Rybnicka Fabryka Maszyn czy Huta Silesia. Do dziś duży schron posiada Elektrownia Rybnik.

Same drzwi kosztują majątek

Jeśli firma będzie musiała na swój koszt przywrócić podziemny obiekt do stanu używalności, może to oznaczać ich bankructwo. Same drzwi ze specjalnych stopów, pełniące funkcje śluzy mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych – mówi osoba znająca kulisy sprawy. Urzędnicy w odpowiedzi na pytania zasłaniają się tajemnicą, bo to cele strategiczne z punktu widzenia obronności. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nie tak dawno zapadł się schron przy ulicy Zagłoby w Niedobczycach. Aby nie stanowił zagrożenia dla ciekawskich dzieci, obiekt zasypano, mimo to na liście schronów nadal figuruje jako czynny. – Na terenie RZN-ów i tak jest dużo problemów z wodą, drogami czy elektrycznością – mówi Henryk Ryszka, radny z dzielnicy Niedobczyce.

A był to schron atomowy

– Mamy nadzieję, że schronu nie będzie trzeba remontować, bo i tak cały jest popękany przez niestabilne podłoże. To nie gwarantuje jakiejkolwiek ochrony, a podobno to był schron atomowy – mówi radny. Na spotkaniu z niedobczyckimi przedsiębiorcami sprawą zainteresował się również poseł PO, Marek Krząkała. – To raczej nie wchodzi w grę, aby firmy za prywatne pieniądze dokładały do takich obiektów – mówił parlamentarzysta. Sprawa z kłopotliwym schronem wyszła na jaw stosunkowo niedawno, bo nawet syndyk, który zajmuje się sprzedażą RZN-ów ma pod sobą… zaniedbany schron.

Nie każdy się ukryje

– Zapisy co do utrzymania schronów są mało poważne – mówi prezydent Adam Fudali. – Nie mogę mówić o szczegółach, ale choćby rzeczy, które mamy wykonać na wypadek wojny, przy budowie drogi DK 78 nie mieszczą się w głowie. Opiekujemy się tymi schronami i mogę zapewnić, że są one w poprawnym stanie – zapewnia prezydent. Niestety, nie dowiedzieliśmy się, o które schrony prezydentowi chodzi.

Urzędnicy się obronią
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pod starą częścią urzędu miasta znajduje się również doskonale wyposażony schron. Wyposażony jest w zapasy wody, środki łączności, agregat prądotwórczy oraz urządzenia wentylacyjne z systemem filtrów. Trzy duże schrony znajdują się np. pod dużym blokiem przy ul. Dworcowej; dwoma administruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a jednym rybnicki hufiec ZHP. Każdym ze schronów opiekuje się przeszkolona osoba, posiadająca tzw. karty mobilizacyjne, w razie zagrożenia organizuje ona drużyny schronowe obrony cywilnej. W mieście znajduje się w sumie 57 budowli ochronnych. Większość z nich zbudowano w latach 60., z myślą o ataku atomowym. Schrony w mieście mogą pomieścić około siedmiu tysięcy osób. Część schronów wykorzystywana jest obecnie jako magazyny na sprzęt ratunkowy.

Adrian Czarnota