Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (82) Data wydania: 03.06.08

Złote pszczoły z ulicy Pszczelej

Szkoda, że coraz mniej ludzi interesuje się pszczelarstwem – ubolewa Józef Riemel, pszczelarz z ulicy Pszczelej w Rybniku.

Brzmi to jak z wiersza dla dzieci. Pan pszczelarz mieszka na ulicy Pszczelej. Ale tak właśnie jest w Rybniku. Józef Riemel od czterdziestu pięciu lat zajmuje się pszczelarstwem.

To właśnie jedna z odnóg ulicy Żużlowej nosi działającą na wyobraźnię nazwę – ulica Pszczela. Każdy, kto zdecyduje się skierować tam swe kroki, już z oddali usłyszy charakterystyczne bzyczenie. To miejsce to królestwo pszczół, które od lat hoduje w tym miejscu Józef Riemel wraz ze swą małżonką Gertrudą.

Kilogram to 10 tysięcy pszczół!

Pan Józef założył swoją pasiekę czterdzieści pięć lat temu, w 1963 roku. Mimo że od tego czasu minęło już niemalże pół wieku, do dziś doskonale pamięta, co go do tego skłoniło. – W tamtych czasach byłem nauczycielem w Technikum Mechanicznym przy ulicy Kościuszki – wspomina – Moi koledzy, Paweł Oleś oraz Jerzy Przybyła, hodowali już wtedy pszczoły i uznali, że ja też świetnie bym się do tego nadawał. Za ich namową postawiłem pierwsze ule. W szczytowym momencie pasieka liczyła sobie 80 pni, czyli pszczelich rodzin, dzisiaj jest ich 50. Każdy pień liczy sobie od 60 do 110 tysięcy osobników. Ich liczbę sprawdza się za pomocą wagi, 1kg równy jest 10 tysiącom pszczół. Te pracowite owady składają ok. 2,5 tysiąca jaj na dobę.

Lekarstwa z ula

Głównym produktem działalności pszczół jest oczywiście miód, zdziwiłby się jednak ktoś, kto myślałby, że do tego ograniczają się korzyści płynące z posiadania pasieki. Innymi dobrami, którymi raczą nas nasze przyjacielskie owady są m.in. propolis (jego silne właściwości bakteriobójcze wykorzystywane są w leczeniu różnych dolegliwości), wosk czy mleczko pszczele. W zależności od pory roku czy momentu kwitnięcia poszczególnych roślin, pszczoły wytwarzają różne rodzaje miodu. Obecnie w ulach powstaje wielokwiatowy, lecz już wkrótce ruszy produkcja akacjowego. Pracowite pszczoły znoszą nektar przeważnie z promienia 500 metrów od pasieki, jednak bywa, że zapuszczają się nawet o kilka kilometrów dalej.

Zdejmuje pszczele mateczniki

Jak sąsiedzi zapatrują się na bzyczące towarzystwo? – Muszę wyrazić wdzięczność dla swoich sąsiadów, gdyż nie mam z nimi żadnych kłopotów i nikt nie zgłasza żadnych pretensji – cieszy się właściciel rybnickiej pasieki. Zadbał on, by jego hodowla dostosowana była do obowiązujących przepisów, czyli znajdowała się co najmniej 10 metrów od pobliskich domostw. Na dodatek gęsty żywopłot stanowi barierę dla pszczół. Józef Riemel jest prezesem Śląskiego Związku Pszczelarzy w Rybniku będącego członkiem Polskiego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Warszawie. Posiada dyplom mistrza pszczelarskiego. Często wzywany jest przez straż pożarną do pomocy przy zdejmowaniu pszczelich mateczników, jeśli zostały one założone w miejscach, gdzie nie powinny się znaleźć. Takie przypadki nie należą do rzadkości, gdyż w Rybniku znajduje się ok. 540 uli, w tym około 250 w samym centrum.

Nazwa pasuje
Ulica Pszczela nosi swoją nazwę od końca lat osiemdziesiątych. Wcześniej była częścią ulicy Strzeleckiej. Przez swoje niecodzienne położenie dom państwa Riemel-ów posiadał ten sam numer domu, co niedaleki sąsiad, z tą różnicą, że na końcu dodana była literka „d”. Było to jednak zbyt skomplikowane dla listonoszy, którzy korespondencję dostarczali właśnie sąsiadowi, przez co ten osobiście musiał przekazywać listy panu Józefowi. Stąd wziął się pomysł złożenia petycji do Urzędu Miasta, którą ochoczo podpisali wszyscy zainteresowani. Nazwa się bardzo spodobała i została zatwierdzona przez magistrat.

Andrzej Kieś