Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (84) Data wydania: 17.06.08

Dobre geny i dieta

Najstarsza rybniczanka, mieszkanka Boguszowic, obchodzi w czerwcu 102 lata.

W czerwcu 102 urodziny obchodzi mieszkanka Boguszowic – Marta Kula, która jest najstarszą rybniczanką. Jej recepta na długowieczność? – Na pewno dobre geny i dieta – twierdzą jej córka Helena i syn Mieczysław.

Panieńskie nazwisko najstarszej rybniczanki brzmi Konsek. Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, była jedenastym dzieckiem z dwunastki rodzeństwa. Przyszła na świat w tym samym roku, w którym jej najstarsza siostra wychodziła za mąż. Już od wczesnych lat pani Marta bardzo lubiła czytać. Bywało, że pod pretekstem pomocy w gospodarstwie, zaszywała się z książką w stodole. – Lubiła książki, ale jej ojciec nie pozwalał czytać. W ciągu dnia trzeba było pracować, a wieczorem szkoda było marnować nafty do lampy – opowiada córka pani Marty. – Jako dziewczynka mama dużo czasu spędzała z braćmi. Nauczyła się grać w palanta, jeździć na „męskim” rowerze i ślizgać zimą na pantoflach. Ale miała też lalkę, którą zrobiła sobie ze szczotki do ubrań – dodaje Mieczysław Kula. W 1928 roku Marta Konsek wyszła za mąż za Pawła Kulę, gospodarza z Boguszowic. – To było takie trochę zaaranżowane przez ich rodziców małżeństwo – opowiada ich syn. – Ale byli razem szczęśliwi, choć tata był raczej małomównym człowiekiem, czego mama nie lubiła – dodaje jego siostra Helena. Państwo Kulowie mieli jeszcze jednego, najmłodszego syna, który już nie żyje. Doczekali się także siedmioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt. Mąż pani Marty dożył prawie 90 lat, zmarł w 1993 roku. – Ponieważ mama nie skończyła nawet szkoły podstawowej, bo była potrzebna do pomocy w domu, postanowiła sobie, że jej dzieci będą wykształcone. I udało się. My dwoje zostaliśmy nauczycielami, a nasz najmłodszy, już nieżyjący brat – inżynierem górnikiem – opowiada córka Helena.

Całe życie najstarszej rybniczanki było związane z Boguszowicami. Tu przeżyła obydwie wojny. Podczas drugiej z nich była nawet łączniczką w AK, ukrywała też w domu człowieka, którym opiekowało się podziemie. – Mama zawsze była odważną kobietą. Często też pomagała innym – zauważa syn pani Marty, która jeszcze do niedawna uczestniczyła aktywnie w życiu rodziny. – Gdy mama miała siedemdziesiątkę, hodowała krowę – przypomina sobie córka. Mniej więcej 10 lat przed śmiercią męża pani Marty, oboje zamieszkali u syna, bo ich dom był w kiepskim stanie i trzeba było go rozebrać. – Mama zawsze była ciekawa świata. Gdy była w lepszej formie, chodziła do kościoła, gdzie spotykała wielu sąsiadów i znajomych, z którymi lubiła porozmawiać. Dużo czytała po polsku i po niemiecku. Słuchała też radia, które wolała od telewizji – zauważa syn Mieczysław. Jeszcze dwa lata temu pani Marta samodzielnie poruszała się, dzisiaj wymaga troski najbliższych. – Mamy też przemiłą pielęgniarkę Kasię Zadarę, która przychodzi pięć razy w tygodniu i bardzo nam pomaga. Nawet nauczyła się gwary, żeby dogadać się z mamą – przyznaje Mieczysław Kula. A jaka jest recepta najstarszej rybniczanki na długowieczność? – Na pewno dobre geny. Czwórka z rodzeństwa mamy dożyła dziewięćdziesiątki – stwierdza córka. – Poza tym dieta. Jadała dużo jarzyn, a mało mięsa, bo nie było nikogo na nie stać. Ciężko pracowała w gospodarstwie, ale codziennie po obiedzie odpoczywała pół godziny. No i kiedyś tam postanowiła sobie, że nie będzie zrywać się rano, wcześniej niż o 6.30. I tego się trzymała – dodaje Mieczysław Kula.

Beata Mońka