Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (86) Data wydania: 01.07.08

Do dwóch razy sztuka

Po raz siedemnasty w Rybniku rządziły orkiestry dęte. Wszystko za sprawą „Złotej Liry”.
Po raz drugi zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku, czyli „Złotej Liry” została „Oktawa & Ritmas” z Wilna pod dyrekcją Albinasa Kučinskasa. Ten sam zespół, ale w innym składzie triumfował także na rybnickim festiwalu  w 2005.
 
– Każda nagroda nas cieszy, bo to oznacza, że  robimy coś dobrego i ludziom się to podoba. Poza tym daje nam to siłę  do udziału w następnych konkursach i festiwalach – przyznaje grająca w zespole Margarita Chropoickaja, która nieźle mówi po polsku. Szybko wyjaśnia się, że z Polski pochodzi jej mama, a tata jest z Litwy. Tam też mieszkają, a ich córka należy do zespołu „Oktawa & Ritmas”, który  powstał w 1941, kiedy w Wilnie otwarto konserwatorium. – To takie technikum muzyczne – wyjaśnia Chropoickaja. W orkiestrze grają uczniowie szkoły, a także studenci akademii muzycznej. Najmłodsi członkowie obecnego składu mają 16 lat, najstarsi – 22. Gdy trzy lata temu zespół występował w Rybniku, grali w nim zupełnie inni muzycy.  Także repertuar orkiestry jest regularnie zmieniany i wzbogacany. A można w nim znaleźć muzykę klasyczną, dzieła litewskich i zagranicznych kompozytorów, standardy jazzowe, marsze paradne, a nawet utwory muzyki popularnej. Podczas koncertu galowego można było usłyszeć m.in. kawałki Deep Purple. – Nasz dyrygent jest modny i młody duchem, i wybiera utwory, które nam się podobają i które nam się dobrze gra – tłumaczy Chropoickaja, co Albinas Kučinskas kwituje uśmiechem. Zaś na pytanie o rocznik urodzenia, odpowiada: – Mam tylko 60 lat. A już poważniejszym tonem dodaje: – Na Litwie jest dużo dobrych orkiestr, ale niestety, dotacje ministerialne są niewielkie, więc muszą sobie same radzić.  Jednak na koncerty przychodzi dużo ludzi. Mamy też w Wilnie największy w kraju Festiwal Orkiestr Dętych. W 2002 udało się nam go wygrać w kategorii orkiestr profesjonalnych. Do długiej listy nagród i wyróżnień Albinas Kučinskas może także dorzucić dyplom dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
 
Po raz  pierwszy w historii przyznano również Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego za całokształt prezentacji festiwalowych. Trafił on do „The Trompetterkops Alkmaar” z Holandii, którą dyrygował Ron Termaat. Wyróżnienie specjalne za bardzo dobre wykonanie partii solowych otrzymali: trębacz Ioanidis Gierassimos z Grecji oraz Veronika Kliżanowa (flet), Martin Findor (tenor) i Matej Toman (baryton) ze Słowacji. – Wszystkie orkiestry są zwycięzcami tego festiwalu. Wszystkie były wspaniałe i zasługują na absolutne wyróżnienie. Cieszymy się, że te zespoły przyjechały do Rybnika, przygotowały wspaniały repertuar i go tu zaprezentowały – podsumował  prof. Alojzy Kopoczek, przewodniczący jury.  Do Rybnika zawitało dwanaście orkiestr z: Czech, Słowacji, Węgier, Serbii, Litwy, Niemiec, Holandii, Grecji i Polski. W konkursowe szranki stanęło sześć z nich. Wszystkie zaś można było zobaczyć i usłyszeć podczas najbardziej widowiskowej części festiwalu, jaką była jego inauguracja na rybnickim rynku. Imprezę rozpoczęła parada orkiestr oraz towarzyszących im grup tanecznych i mażoretek. Po czym każdy z zespołów „przedstawił” się publiczności prezentując krótki sygnał, czyli swoją muzyczną wizytówkę. Nieco później rynek zamienił się w parkiet taneczny, na którym zaprezentowały się mażoretki z Czech, Węgier, Litwy i Polski. Ich pokazom przyglądało się jury pod przewodnictwem Stanisława Rewieńskiego, prezesa Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Werdykt jurorów został ogłoszony podczas koncertu galowego. Statuetkę „Złotek Liry”, czyli Grand Prix  zdobyły dwa zespoły. W kategorii grup młodszych: mażoretki „Tęcza III” z Raciborza (choreograf: Aldona Krupa–Gawron), a w kategorii grup starszych: Formacja Taneczna „Enigma” z Niedobczyc (choreograf: Michalina Michalik).
 
Beata Mońka