Spray i pędzel
2 września ruszyła wystawa „Artyści Rybnickiej Kuźni”. Takiego przedsięwzięcia jeszcze w Rybniku nie było. Każdy z twórców ma inne zainteresowania, jednak łączy ich oryginalne podejście do sztuki.
– Zaczęło się od zabawy z okazji Dnia Dziecka, którą zorganizowaliśmy wspólnie jako Grupa Rybnicka Kuźnia. Ponieważ impreza wypaliła, postanowiliśmy zrobić też coś dla dorosłych – wyjaśnia Katarzyna Dera z Fundacji Elektrowni „Rybnik”. Nieformalną Grupę Rybnicka Kuźnia oprócz fundacji tworzą: Rada Dzielnicy „Rybnicka Kuźnia”, Stowarzyszenie Promocji Regionalnej Rybnicka Kuźnia, Gimnazjum nr 4, Szkoła Podstawowa nr 15 i Przedszkole nr 37. Ich kolejnym, wspólnym przedsięwzięciem jest wystawa „Artyści Rybnickiej Kuźni”. – Chcieliśmy dotrzeć do ludzi z tej dzielnicy, dla których sztuka jest pasją. Wielu z nich robi fantastyczne rzeczy, a mało kto o tym wie – dodaje Dera. Na wystawie w Klubie Energetyka swoje prace prezentuje jedenastu autorów związanych z Rybnicką Kuźnią. Są to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem. Jedni swoje talenty plastyczne wykorzystują zawodowo, inni sztukę traktują jako hobby. Otwarciu wystawy towarzyszył mini recital w wykonaniu: skrzypaczki Aleksandry Buczek i trębacza Marcina Ochojskiego, którzy są uczniami G4, a także skrzypaczki Pauliny Grossek z SP15. Uczestnicy wernisażu mogli też „podglądać” przy pracy Adama Wróbla z grupy Azizi. – Oprócz graffiti zajmuję się także dekoratorstwem wnętrz. Graffiti to przede wszystkim pasja. Maluję na mieście, ale także w mieszkaniach na prywatne zamówienia. Bardzo się cieszę, że powstała taka wystawa, i że organizatorzy sięgnęli także po graffiti. Wszystkie moje prace wystawione tutaj to całkowicie nowe projekty. Nigdy nie robię dwóch tych samych graffiti. Używam głównie sprayów, lecz nie stronię czasami od pędzla – mówi Adam Wróbel, absolwent policealnej szkoły o kierunku dekoracja wnętrz; technik architektury krajobrazu.
Twórcy wystawiający swoje prace:
Ida Bubnel – Wdowicz
rocznik 78’; uzyskała dyplom z grafiki – kompozycji figuralnej; uczęszczała do Związku Artystów Plastyków Nieprofesjonalnych we Wrocławiu, gdzie doskonaliła rysunek, malarstwo i rzeźbę; absolwentka filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; nauczycielka języka francuskiego; członkini grupy MAGIA KOLORU.
Dorota Harenza
rocznik 58’; absolwentka Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie; nauczyciel nauczania zintegrowanego oraz plastyki; ilustratorka książki Malutki, Robokop, Plaskatej i Bani autorstwa Natalii Piekarskiej-Ponety; jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach poza granicami kraju; fascynuję ją bezkres zachodniej Ukrainy.
Ilona Kulig–Koźbiał
uczestniczka i laureatka wielu konkursów plastycznych, wernisaży tych mniejszych oraz ogólnopolskich, była członkini grupy Magia Koloru; studiuje arteterapię w Kielcach.
Krystyna Kiereta
z wykształcenia mgr historii, finalizuje doktorat z etnologii; autorka licznych prac, artykułów i recenzji z zakresu edukacji; ilustratorka tomików wierszy Bańki mydlane, Taniec Motyli Natalii Piekarskiej-Poneta; współredaktorka książek m.in.: Śladami przeszłości Ziemi Rybnickiej J.Kolarczyka, Siedziałam za Katowice Natalii Piekarskiej-Poneta (wyd.II); czynny członek ,,Stowarzyszenia Promocji Regionalnej ,,Rybnicka Kuźnia”; autorka licznych wierszy; często maluje w plenerze farbami pastelowymi i kredkami, najczęściej ,,na kolanie”.
Monika Oleksik
rocznik 90; tegoroczna maturzystka w klasie dwujęzyczno-humanistycznej II LO; uprawia malarstwo sztalugowe, olejne oraz rysunek; od 1999 roku członkini grupy MAGIA KOLORU; uczestniczka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych; poza sztuką interesuje się muzyką, literaturą, jazdą konną i narciarstwem.
Dominika Pope
rocznik 91’; licealistka Sióstr Urszulanek w Rybniku; od trzech lat uczęszcza na zajęcia MAGII KOLORU.
Maciej Sowa
rocznik 84; absolwent Technikum Budowlanego w Rybniku; uczestnik wielu wystaw młodych początkujących twórców oraz prestiżowych jamów graffiti w Polsce; twórca oraz realizator wystawy street art culture; początkujący tatuator w studiu ART LINE
Bronisława Tomala
rocznik 41’; amatorsko maluje od dzieciństwa; swoją pasję wykorzystywała podczas dekoracji naczyń emaliowanych w Huta Silesia oraz wykonywała prace związane z malowaniem szkła i porcelany; twórczyni obrazów Drogi Krzyżowej oraz obrazu Jezusa Miłosiernego w kościele Wniebowziętej N.M.P w Rybnickiej Kuźni.
Andrzej Tyburski
pracownik ERSA; działacz społeczny w ramach Rady Dzielnicy I Stowarzyszenia Promocji Regionalnej Rybnicka Kuźnia; maluje od trzydziestu lat na płótnie i desce farbami olejnymi; tematem jego prac są ludzie.
Adam Wróbel
rocznik 85;absolwent policealnej szkoły o kierunku – dekoracja wnętrz; technik architektury krajobrazu; z wielką pasją zajmuje się wykonywaniem graffiti na garażach, samochodach, maszynach rozrywkowych, elewacjach; jeden z członków grupy AZIZI.
Grażyna Zarzecka-Czech
rocznik 54’; ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa; uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, grafikę, rysunek oraz zajmuje się pracą pedagogiczną; dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki; autorka czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych; przewodnicząca Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Rybnicko-Raciborskiego; inicjatorka oraz komisarz plenerów malarskich Rybnickie Inspiracje; jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą; założycielka grupy plastycznej MAGIA KOLORU w Klubie Energetyka.
Beata Mońka, (Ł.Ż)