Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (100) Data wydania: 07.10.08

Pomysły na wagę nie złota, a 4 tysięcy

Pod koniec października dowiemy się, które z pomysłów rybniczan uzyskają finansowe wsparcie.
– Cieszymy się, że tyle osób zainteresowało się naszym konkursem, na który wpłynęło 31 zgłoszeń, ostatnie na cztery minuty przed końcem naboru – podsumowuje Dominika Świtała z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, koordynatorka projektu „Pobudka – budzenie uśpionego potencjału mieszkańców Rybnika”.
 
Uznanie komisji konkursowej uzyskało dziesięć pomysłów. Każdy z nich wnosi w życie lokalnych społeczności coś nowego, a ich realizacja angażuje mieszkańców. – Nie było nam łatwo wybrać, bo większość przedstawionych pomysłów było bardzo ciekawych – zauważa Świtała. Pomysłodawcy dziesięciu najlepszych wzięli już udział w wyjazdowym szkoleniu, przygotowującym ich do prowadzenia akcji społecznych. – Pod koniec października wybierzemy pięć projektów, które otrzymają od nas finansowe wsparcie. Przy wyborze będziemy brali pod uwagę także aktywność ich autorów podczas szkoleń – wyjaśnia Świtała. Każdy z pięciu projektów otrzyma 4 tysiące złotych.
 
60 lat temu złamałem tu nartę
 
Kwota 4 tysięcy nie wystarczy, by zrealizować w całości pomysł, jaki ma grupa mieszkańców Golejowa. Mowa o stworzeniu na pobliskiej Grzybówce, wzniesieniu liczącym 291 m n.p.m., stoku narciarskiego wraz z wyciągiem. Pomysł, być może nieco zaskakujący dla wielu rybniczan, wydaje się oczywisty dla mieszkańców Golejowa. Tym bardziej, że od lat można spotkać zimą na Grzybówce narciarzy i saneczkarzy. – 60 lat temu złamałem na naszej górce nartę. Oczywiście wtedy jeździło się na takich drewnianych, robionych u stolarza – wspomina Romuald Niewelt, radny miasta i dzielnicy Golejów, jeden z inicjatorów budowy stoku i wyciągu narciarskiego. 10 lat temu tutejsi mieszkańcy wraz z proboszczem, dokończyli budowę przedwojennej drogi krzyżowej. W 2002 powstał w żwirowisku amfiteatr i miejsce do spotkań. Nieco później wybudowano boiska do siatkówki plażowej i tor rowerowy. – Chcielibyśmy, żeby Grzybówka tętniła życiem przez cały rok, nawet zimą – zauważa Niewelt. Oczywiście konkursowa kwota, którą projekt ma szansę uzyskać, nie pozwoli zrealizować ambitnych planów w całości. – Dzięki tym pieniądzom moglibyśmy usunąć korzenie po wycince przeprowadzonej przez służby energetyczne i generalnie uporządkować stok. Wiele prac wykonamy systemem społeczno–gospodarczym – stwierdza radny. Potem pozostanie poszukać pieniędzy na zakup wyciągu. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że narciarze wjadą na Grzybówkę jeszcze tej zimy. A w przyszłości trzeba będzie zdobyć fundusze na m.in. rozwijanie zaplecza, zamontowanie oświetlenia, zadbanie o naśnieżenie stoku, budowę parkingu.
 
Zainspirowała mnie sesja fotograficzna
 
– Zobaczyłam plakat promujący „Pobudkę..” i spodobał mi się ten pomysł. A projekt „Żywe obrazy” zrodził się dość spontanicznie. Zainspirowała mnie sesja fotograficzna w jakimś czasopiśmie, gdzie zdjęcia były stylizowane na malarskie obrazy. Potem przeczytałam, że tworzenie takich „żywych obrazów” było popularną w pewnych kręgach zabawą towarzyską już od XVIII wieku – opowiada Katarzyna Korulczyk z Boguszowic, gdzie prowadzi sklepik z upominkami. Poprzez „Żywe obrazy”, wspólnie z mężem Romanem, chce wciągnąć mieszkańców swojej dzielnicy w tworzenie przestrzennych reprodukcji dzieł sztuki. Jedną z takich prac jest obraz „Dom” R. Nowotarskiego, przedstawiający młodą parę wychodzącą ze świątyni. – Jak tylko zobaczyłam ten obraz to wiedziałam, że idealnym tłem będzie budynek po nieistniejącej już restauracji „Foka” – opowiada pomysłodawczyni akcji. Przykładów, inspirowanych przez konkretne miejsca, czy też mieszkańców Boguszowic jest więcej i wciąż pojawiają się nowe, niekoniecznie takie bardzo na serio. – Akcja będzie polegała na w miarę wiernym zainscenizowaniu określonych dzieł sztuki, które inni uczestnicy przedsięwzięcia uwiecznią na płótnach, czy kartkach przy użyciu różnych technik plastycznych. Potem te prace oraz rekwizyty będzie można na przykład zlicytować na aukcji – wyjaśnia Korulczyk. Jej zdaniem pomysł „Żywych obrazów” ma dwa zasadnicze plusy. Jest jednorazowym przedsięwzięciem, więc osoby, które obawiają się dłuższego zaangażowania w jakieś projekty, mogą śmiało w nim wziąć udział. Poza tym zakłada duży stopień zaskoczenia, spontaniczności. – Każda osoba może wnieść coś nowego. Nie da się wszystkiego przewidzieć – zauważa mieszkanka Boguszowic. Gdyby projekt zyskał wsparcie z CRIS, kwota 4 tysięcy złotych w zupełności wystarczyłaby na jego realizację. A dzięki temu „Żywe obrazy” moglibyśmy zobaczyć w Boguszowicach już w listopadzie.
 
Pozostałe pomysły ubiegające się o wsparcie w konkursie „Pobudka – budzenie uśpionego potencjału mieszkańców Rybnika”:
 
3 2 1 0 START – Ruszamy w stronę rozwoju, dobrej zabawy i wzajemnej integracji
Pomysł na zorganizowanie cyklu zajęć pozaszkolnych na terenie obiektów Klubu Sportowego GKS Pierwszy w Chwałowicach. W planach są m.in. wycieczka śladami Adama Małysza oraz festyn dla mieszkańców dzielnicy.
 
Bliżej sceny
Inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży, skupiająca się na obcowaniu z teatrem. Zespół Ognisk Wychowawczych w Niedobczycach chce zorganizować dla swoich podopiecznych warsztaty teatralne.
 
Co w trawie piszczy – pomaluj świat na kolorowo
Pomysłodawcy z Młodzieżowego Domu Kultury z dzielnicy Maroko – Nowiny chcą zaangażować dzieci do pomalowania betonowego płotu, który otacza niedawno wyremontowany amfiteatr przy ulicy Chabrowej.
 
Edukacja środowiskowa pod chmurką…
Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego i ciekawego miejsca w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 18 w Boguszowicach, w którym organizowane będą zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży.
 
Jesteśmy wśród Was. Wy bądźcie z nami
Mieszkańcy dzielnicy Maroko – Nowiny chcą zorganizować pierwszą na swoim osiedlu imprezę przedświąteczną z udziałem szerokiej grupy mieszkańców, a także osób niepełnosprawnych.
 
Nasza stara szkoła
Pomysł mieszkańców Popielowa, którzy z sentymentem wspominają Szkołę Podstawową przy ulicy Konarskiego. Grupa planuje zagospodarować skwer przed budynkiem szkoły, a w późniejszym czasie zawiązać Stowarzyszenie „Nasza Stara Szkoła”.
 
Osiedle Chwałowicka – przyjazne mieszkańcom
Budowa boiska do siatkówki na osiedlu im. St. Staszica w Dzielnicy Meksyk.
 
Qultura przez duże Q
Inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży. Celem projektu jest  przybliżenie im kultury wysokiej.
 
Beata Mońka