Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (102) Data wydania: 21.10.08

Stałem się człowiekiem podejrzliwym

Marek Krajewski był jednym z gości tegorocznych Rybnickich Dni Literatury, które po raz pierwszy Rybnickie Centrum Kultury współorganizowało z ośrodkiem dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku.
– Odkąd zacząłem pisać kryminały, stałem się człowiekiem podejrzliwym. Gdy idą za mną ulicą jacyś ludzie, staram się ich zgubić. Tak oto ten wykreowany, fikcyjny świat wkracza w mój świat realny – zauważa pisarz.
 
Autor cyklu kryminałów, których bohaterem jest Eberhard Mock, żyjący w międzywojennym Wrocławiu pracownik Prezydium Policji, odwiedził Rybnik po raz pierwszy. Jednak – jak przyznał – ma do tego miasta pewien sentyment: – Stąd pochodzi mój wykładowca gramatyki łacińskiej dr Józef Mantke, po którym przejąłem schedę. Szybko też okazało się, że w jednej z książek z cyklu jest rybnicki akcent. A dokładniej mówiąc, pojawia się ulica Rybnicka, co wytropił wielki miłośnik przygód Mocka, Adam Drewniok. Basista zespołu „Carrantuohill” podzielił się z autorem kilkoma uwagami. – Mam w komputerze taki specjalny folder, w którym zapisuję sugestie czytelników. Zbieram też historie. Na przykład w Świebodzicach czytelniczka opowiedziała mi o wampirze, który popełniał zbrodnie. Niby nic nowego, ale podejrzewany o to był aptekarz, czyli człowiek, który o innych dużo wie. Może kiedyś wykorzystam ten wątek – opowiada Krajewski, który rozstał się z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie przez 15 lat był wykładowcą filologii klasycznej. – Zastanawiałem się nad matematyką, ale mój nauczyciel orzekł: Krajewski ty masz za małą wyobraźnię, żeby studiować matematykę – stwierdza autor najbardziej poczytnych kryminałów, dla którego studiowanie gramatyki łacińskiej było niczym rozwiązywanie zagadek kryminalnych.
 
Beata Mońka