Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (103) Data wydania: 28.10.08

Informacja ratuje życie

Policjanci, strażacy i lekarze będą skuteczniejsi działając razem.
Godzina 10.11 – świeżo wyremontowana kamienica przy ulicy Rynek 1 zaczyna się palić. Jeden z przechodniów dzwoni pod numer 112 i zgłasza pożar do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rybniku. – Na Boga! Przyślijcie strażaków na rynek. W tej kamienicy zajął się już dach. Widzę, że w środku znajdują się jacyś ludzie i krzyczą o pomoc! – informuje zdenerwowanym głosem rybniczanin.
 
10.12 – dyspozytor w centrali przyjmuje zgłoszenie i wpisuje odpowiednie dane do programu Rybnickiego Systemu Informacji Przestrzennej (RSIP). W tym samym czasie dyżurny w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, widząc nową informację, ogłasza alarm pożarowy. Uruchamiają się tym samym wszystkie procedury akcji pożarowej. Dyżurny w Komendzie Miejskiej Policji oraz dyspozytor pogotowia widzą alarm i natychmiast wysyłają swoje służby na miejsce zdarzenia. – Zero siedem zgłoś się! Zlokalizowałem twój radiowóz. Jesteś na ulicy Chrobrego. Udaj się natychmiast na rynek, by zabezpieczyć teren. Pali się kamienica. Strażacy są już w drodze – rozkazuje dyżurny policjant, który widzi na mapie RSIP lokalizację wszystkich radiowozów.
 
10.17 – Strażacy, policjanci i służby medyczne są już w drodze. Dowódca akcji przeciwpożarowej, w drodze na miejsce zdarzenia, przegląda na tablecie (przenośny komputer z dostępem do RSIP) dokładny plan architektoniczny palącego się budynku oraz uzbrojenie terenu. Dzięki systemowi RSIP widzi także, w którym miejscu można wyłączyć prąd, odciąć gaz oraz podłączyć wozy strażackie do hydrantu. – Uwaga! Według naszych danych, w tej kamienicy znajdują się wyłącznie pomieszczenia biurowe. Ewakuacji powinno podlegać 25 osób, ale wśród nich są także dziennikarze, więc część potencjalnych ofiar może się o tej porze znajdować poza budynkiem. Pilnujcie, by ogień nie przedostał się do sąsiedniej kamienicy. Tam mieszkają sami starsi, niepracujący ludzie, którzy najprawdopodobniej znajdują się teraz w swoich mieszkaniach. Informujcie mnie na bieżąco o przebiegu akcji! – komenderuje dowódca strażaków.
 
11.20 – Akcja ratunkowa zostaje zakończona. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Dwie osoby z lekkimi poparzeniami zostały już przewiezione do szpitala. Dzięki RSIP lekarze byli całkowicie przygotowani na ich przyjęcie.
 
Wydarzenia te nie miały miejsca. Czytelnicy mogą się przekonać, że kamienica przy ul. Rynek 1 stoi w nienaruszonym stanie. Jednak przedstawiona w tym scenariuszu sprawność wszystkich służb ratowniczych i porządkowych jest na wyciągnięcie ręki. Już w niedalekiej przyszłości zintegrowana akcja, tak skutecznie wspomagana przez Rybnicki System Informacji Przestrzennej, będzie możliwa. Pierwszym krokiem na tej drodze było podpisanie 20 października porozumienia między władzami miasta, strażą pożarną, policją i wojewódzkim szpitalem specjalistycznym.
 
Służby przyszłości
 
Realizacja podpisanego porozumienia ma polegać na współpracy wszystkich służb tak, by dzięki wzajemnej i natychmiastowej wymianie informacji działały one skuteczniej. – Ten projekt to budowa nowoczesnego sposobu podejścia do ratownictwa. Mam nadzieję, że nasze działania ratownicze będą dzięki temu skuteczniejsze – dzielił się swoimi oczekiwaniami Erwin Jaworudzki, komendant miejski państwowej straży pożarnej w Rybniku. Także policjanci mają nadzieję, że owoce tej współpracy narodzą się jak najszybciej. – Ten program pozwoli nam skrócić reakcję na przestępstwo, bardziej efektywnie wykorzystywać nasze patrole – tłumaczył podinspektor Paweł Zając, zastępca komendanta miejskiego policji w Rybniku.
 
Pierwsi na Śląsku
 
Celem porozumienia jest napisanie projektu współpracy w ramach Rybnickiego Systemu Informacji Przestrzennej (RSIP), który funkcjonuje już od kilku lat i pozwala uzyskać szereg danych w łatwy, zintegrowany sposób. Wystarczy jedynie odwiedzić stronę internetową www.rsip.rybnik.eu, włączyć mapę miasta i zaznaczyć interesujące nas warstwy informacyjne w takich działach, jak na przykład: fotoradary, autobusy, gastronomia, edukacja, tereny zielone czy kultura. Dużą popularnością cieszą się także plany zagospodarowania przestrzennego. Jest to więc niezwykle atrakcyjne źródło informacji zarówno dla mieszkańców, chcących na przykład wybudować dom, jak i dla potencjalnych inwestorów. Całkowitą nowością jednak będzie wykorzystanie tego systemu do efektywnej współpracy służb ratowniczych i policyjnych. – Jeszcze żaden z powiatów ani żadna z gmin w naszym województwie nie przedstawiła takiej nowatorskiej koncepcji – składał rybniczanom gratulacje inspektor Ryszard Leśniewski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.
 
System dostępny dla każdego
 
Praca pomysłodawców i informatyków urzędu miasta została już w Polsce doceniona. – Nasz system zdobył główną nagrodę w konkursie MSWiA. Pojawiły się także środki pomocowe z funduszów Unii Europejskiej – chwali RSIP Adam Fudali. Warto przy tym zaznaczyć, że z tego dobrodziejstwa skorzystać może każdy! – RSIP jest dostępny dla wszystkich internautów, ale oczywiście w ograniczonym zakresie. Co tylko jest możliwe i przy tym nie jest chronione przepisami prawa (na przykład w ustawie o ochronie danych osobowych czy prawie geodezyjnym), jest udostępnione wszystkim mieszkańcom – obiecywała na konferencji prasowej Grażyna Dudzik, naczelnik wydziału informatyki UM.
 
Aktualizacje dzień w dzień
 
Oczywiście na dzień dzisiejszy strona www.rsip.rybnik.eu funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Digitalizacja danych, jakie zawierają zasoby magistratu oraz wszystkie podległe im instytucje zewnętrzne, potrwa z pewnością bardzo długo, a tak naprawdę nigdy się nie skończy. – Rozpoczęliśmy ten program w 2005 roku. Powstała wtedy mapa podstawowa. Dziś znajduje się na niej 700 warstw, i to nie koniec. Jest to więc ciągle zmieniający się, bardzo dynamiczny system – tłumaczy niezbędność dalszych aktualizacji Adam Fudali, prezydent miasta.
 
Lokalizatory tuż tuż
 
Prace przy digitalizacji danych trwają więc już od dawna, natomiast podpisane porozumienie między władzami miasta, policją, strażą pożarną i szpitalem pozwoli je wykorzystać oraz dopisać nowy rozdział w wykorzystaniu RSIP dla celów pozainformacyjnych. W pierwszym kwartale przyszłego roku wyłoniony ma zostać wykonawca, który wyposaży wszystkie karetki, a także wozy policyjne i strażackie w lokalizatory GPS oraz w urządzenia do zdalnego dostępu do systemu. Całkowite rozliczenie tego projektu nastąpi za trzy lata.
 
Krystian Szytenhelm