Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (108) Data wydania: 02.12.08

Wolny umysł

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny zorganizował Festiwal Kultury Buddyjskiej.

Stan Buddy to stan, w którym umysł jest wolny i niezniszczalny. To przydarza się na chwilę w dobrych momentach życia, gdy na przykład się zakochamy – wyjaśniał Peter Sauer, nauczyciel buddyzmu z Austrii.

Przypomniał także słowa historycznego Buddy, które wypowiedział tuż przed swoją śmiercią: „Teraz mogę umrzeć szczęśliwy. Nie zatrzymałem ani jednej nauki w zamkniętej dłoni. Dałem wam wszystko, co może wam pomóc”. Szybko jednak dodał: „Nie wierzcie w ani jedno moje słowo tylko dlatego, że wypowiedział je Budda. Sprawdzajcie, czy zgadza się z waszym doświadczeniem”. – Buddyzm nie jest religią wiary, opiera się na doświadczeniu.  Zarazem sami jesteśmy odpowiedzialni za to, co  nam się przydarza i jak nam będzie się wiodło później – mówił austriacki nauczyciel, który był jednym z gości  trzydniowego Festiwalu Kultury Buddyjskiej, odbywającego się w DK Chwałowice. Jego organizatorem był Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Rybniku. – Nasz ośrodek skupia około 20 sympatyków, a w cotygodniowych medytacjach uczestniczy dziesięć osób – mówi Zuzanna Brachmańska, buddystka z 10–letnim stażem. – Naszym celem nie jest misjonowanie. Wychodzimy z założenia, że ktoś, kto poszukuje  i zainteresuje się buddyzmem do nas trafi, a jak poczuje więź, zostanie na dłużej – dodaje Piotr Wichrzycki z rybnickiego ośrodka.

Jednak członkowie rybnickiego ośrodka, wzorem innych miast, postanowili zorganizować Festiwal Kultury Buddyjskiej, by  przybliżyć mieszkańcom ideę buddyzmu, a być może i zachęcić ich do głębszego poznania tej religii. Pomóc w tym miały zarówno wykłady, spotkania, jak i filmy, które znalazły się w programie imprezy.  – Chcemy pokazać, że kojarzący się z Dalajlamą buddyzm, może być także bliski współczesnemu człowiekowi. Aczkolwiek podążanie  Diamentową Drogą  nie jest proste – wyjawia Brachmańska. – Same praktyki wstępne zajmują kilka lat. Polegają one m.in. na powtarzaniu określonych mantr, co trzeba uczynić 400 tysięcy razy – opowiada Wichrzycki. Oboje są jednak przekonani, że dzięki buddyzmowi i metodzie Diamentowej Drogi mogą lepiej służyć innym, jak i pełniej wykorzystywać własny, nieograniczony potencjał. Festiwal Kultury Buddyjskiej rozpoczął koncert mis i gongów tybetańskich w wykonaniu Andrzeja Sawczuka, który zajmuje się również masażem dźwiękiem. – Te misy powstały w warsztatach rodzinnych ze stopu dwunastu metali. Jednak każdy masażysta musi sam dobrać odpowiednie misy. Pracując  z nimi można wykryć u człowieka jakąś blokadę albo chorobę, w takim miejscu misy nie wydają dźwięku – opowiada Sawczuk, który poddawał masażowi zarówno dzieci, jak i mieszkańców domów opieki dla seniorów. Festiwalowi towarzyszyła także wystawa ikonografik na temat buddyzmu, która była prezentowana na rybnickim rynku.

Beata Mońka