Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (118) Data wydania: 10.02.09

Dyskusje na szafirową rocznicę

Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” rozpoczął obchody 45-lecia istnienia.
Dokumenty, burleski, filmy, które wpłynęły na historię kina oraz najciekawsze produkcje polskie i światowe z ostatnich lat – oto propozycje repertuarowe DKF „Ekran” na najbliższe miesiące.  Dodajmy, że klub obchodzi w tym roku 45-lecie istnienia.
 
Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” rozpoczął działalność 15 grudnia 1964 roku. Na pierwszym, odbywającym się pod szyldem klubu, seansie zaprezentowano francuską „Symfonię pastoralną” z Michele Morgan. Starsi widzowie wspominają, że trzeba było czekać nawet rok, by zostać członkiem DKF i móc kupić sobie karnet na senase. Tylu było chętnych do odbywania filmowych podróży po świecie. Bowiem w ciągu 45 lat w klubie można było zobaczyć niemal trzy tysiące tytułów z prawie 60 krajów. Znakiem firmowym stały się także doroczne konfrontacje filmowe. Niegdyś były one jedyną szansą zobaczenia produkcji, które oficjalnie były zakazane przez cenzurę. 2009 to czterdziesty piąty rok działalności DKF „Ekran”, który od lutego rozpoczął obchody jubileuszu. – To pierwsza projekcja z okazji szafirowej rocznicy czyli 45-lecia naszego klubu – zapowiadał w pierwszy poniedziałek lutegoWojciech Bronowski, prezes DKF „Ekran”. Wprawdzie z okazji jubileuszu nie będzie wielkich fajerwerków, ale dla miłośników kina zapowiada się ciekawy rok.  Na razie trwa „Miesiąc kina polskiego”. W pierwszy poniedziałek lutego widzowie obejrzeli  „Po–Lin. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej oraz „Spacer z Dziennikiem” Grzegorza Linkowskiego. Tydzień później zagościły na ekranie „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej. To nie ostatnie spotkanie z filmami, o których było głośno na festiwalu w Gdyni. 16 lutego będzie można zobaczyć zdobywcę Złotych Lwów czyli „Małą Moskwę” Waldemara Krzystka, a w ostatni poniedziałek lutego – „Rysę” Michała Rosy. Każdy z seansów rozpoczyna projekcja filmu dokumentalnego.
 
–  W marcu przypomnimy burleskę, między innymi filmy z Keatonem, Chaplinem oraz Flipem i Flapem. W kwietniu będzie można zobaczyć obrazy, które sprawiły, że o kinie zaczęto mówić jako o sztuce. Mam na myśli „Gorączkę złota” Chaplina i „Pancernika Potiomkina” Eisensteina – zdradza Bronowski. Rybnik odwiedzi także reżyser Jacek Bławut. Widzowie zobaczą jego najnowszy film „Jeszcze nie wieczór”. Ponadto po pierwszym lutowym seansie publiczność miała możliwość podyskutowania o filmach. Kiedyś dyskusje takie odbywały się przy okazji spotkań z  twórcami filmów, czy też w trakcie seminariów. – Zauważyliśmy jednak, że nasi dzisiejsi widzowie spotykają się w kawiarenkach, by porozmawiać o filmach. Pomyśleliśmy, żeby wprowadzić ten zwyczaj w klubie, ale nic na siłę – tłumaczy Mieczysław Żabicki z zarządu DKF „Ekran”. – Zrobimy dzisiaj taką małą próbkę. Listy obecności nie będziemy sprawdzać. Niech zostaną ci, którzy mogą i chcą. To może być kilka osób, kilkanaście, a może... kilkaset – zachęcał przed projekcją  Bronowski. Wprawdzie kilkuset widzów nie uczestniczyło w dyskusji, ale miłośników kina zainteresowanych opiniami innych, nie zabrakło.
 
Beata Mońka