Mamy swoje sposoby na nudę
Młodzież przychodząca do Świetlicy Środowiskowej w Leszczynach od niedawna oprócz gimnastykowania umysłów może ćwiczyć swoje mięśnie.
W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, leszczyńska placówka otrzymała sprzęt gimnastyczny na sumę 15 tys. zł. – Póki co, wykorzystaliśmy jedno z wolno stojących pomieszczeń i urządziliśmy taką mini siłownię. Aktualnie jesteśmy w trakcie prac remontowych w piwnicach budynku, by tam urządzić siłownię z prawdziwego zdarzenia – mówi Dawid Salamon, wychowawca, pedagog i terapeuta w leszczyńskiej placówce. Obecnie do świetlicy przychodzi 65 dzieci. Każde z nich ma tu zapewnioną opiekę pedagogów i psychologów. Jest stół pingpongowy, sala do nauki i bardzo rozbudowana sala komputerowa, teraz doszedł jeszcze sprzęt gimnastyczny. – Staramy się tak organizować czas wolny, by każdy wychowanek czuł się u nas swobodnie i mógł przyjemnie spędzić czas. To w końcu świetlica – przyznaje Salamon.
Świetlica w Leszczynach powstała w 2005 roku. Środki na powstanie i funkcjonowanie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego – Świetlica Środowiskowa pochodziły z dotacji wojewody śląskiego, uzyskanej na program „Zabieramy dzieci z ulicy” autorstwa Krystyny Niedobeckiej, szefowej OPS w Czerwionce – Leszczynach, oraz Celiny Cymorek, kierującej świetlicą. Pomysł na stworzenie placówki wyszedł sam z wniosków po diagnozie zagrożeń wśród nieletnich, jaką przeprowadzili Barbara i Andrzej Raudnerowie oraz Ewa Kluczniok, naczelnik wydziału edukacji gminy Czerwionka – Leszczyny. By móc pozyskiwać dotacje z funduszy i Unii Europejskiej, w 2006 roku założono Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie. W 2007 roku leszczyńska placówka została nagrodzona w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” za aktywność i działania, propagujące zdrowy i aktywny tryb życia wśród młodego pokolenia pochodzącego z rodzin dysfunkcyjnych i środowisk patologicznych.
Łukasz Żyła