Zbadają inteligencję pierwszoklasistów
Rybniccy pierwszoklasiści wezmą udział w programie unijnym.
Dwanaście rybnickich podstawówek zakwalifikowało się do udziału w unijnym programie zatytułowanym „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Będzie on realizowany w sześciu województwach.
– Zgłaszamy się do każdego programu, dzięki któremu możemy zdobyć dodatkowe środki albo pomoce dydaktyczne. Lubimy takie wyzwania, bo one dają nam szansę uczenia się czegoś nowego – przyznaje Bożena Fros, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Rybniku, która znalazła się w gronie placówek wylosowanych do udziału w programie. W sumie weźmie w nim udział 150 000 uczniów klas pierwszych z 2700 szkół z terenu sześciu województw (lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego). Pomysłodawcy programu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” wyszli z założenia, że rozpoczęcie nauki w szkole to okres szczególny. Gdyż jak piszą: „pierwsze lata doświadczeń szkolnych decydują o przyszłych losach dziecka, wyznaczają jego stosunek do nauki, dostarczają elementarnej wiedzy o świecie, kształtują poglądy, rozwijają zainteresowania”. Dlatego też stworzyli program, który ma na celu wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów.
Wspieranie rozwoju uczniów będzie odbywało się dzięki wykorzystaniu w praktyce teorii amerykańskiego psychologa Howarda Gardnera, który podważył tezę o istnieniu tylko jednej inteligencji na rzecz wielu. W odniesieniu do dzieci wyróżnił on i opisał osiem inteligencji: językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, przyrodniczą, ruchową, interpersonalną oraz intrapersonalną. Program będzie służył wykryciu dominującej inteligencji u danego ucznia, zaś pracując nad nią, będzie też można rozwijać te słabsze. Praca z dziećmi będzie prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych. – Dostaniemy ponad osiem tysięcy na zakup pomocy dydaktycznych i specjalnie opracowane materiały metodyczne. W marcu czekają jeszcze nas – nauczycieli spotkania związane z wdrażaniem programu, a od kwietnia rusza praca z uczniami. Strasznie jestem ciekawa jej efektów – przyznaje Mirosława Wita, nauczyciel nauczania początkowego w SP nr 6 i szkolna koordynatorka programu. Przewidziano w nim także środki dla nauczycieli prowadzących zajęcia. Za godzinę pracy otrzymają 40 zł. – Cieszy nas, że w programie wezmą udział nie tylko tegoroczni pierwszoklasiści, ale i uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu – mówi Fros. Projekt jest wart 46 mln zł. Jest on realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Do udziału w programie zakwalifikowały się rybnickie placówki: SP 1, SP 5, SP 6, SP 11, SP 13, SP 16, SP 24, SP 28, SP 34, SP 35 oraz Zespoły Szkolno-Przedszkolne nr 2 i nr 3
(bea)