Wędrują w poszukiwaniu korzeni
Młodzi mieszkańcy Boguszowic – Osiedla poznają historię dzielnicy dzięki ścieżce edukacyjnej.
W rybnickiej dzielnicy Boguszowice – Osiedle powstała ścieżka dydaktyczna. Dzięki temu dzieci i młodzież w ciekawej formie mogą poznawać historię miejsca, w którym żyją. Jako pierwsi ścieżkę przemierzyli uczniowie klasy 5 c z boguszowickiej SP18.
Piątoklasiści przez trzy godziny wędrowali pod okiem przewodnika ścieżką dydaktyczną, odwiedzając poszczególne stanowiska. Są to jedne z najważniejszych miejsc Boguszowic Osiedla, które wpisały się w ich historię i teraźniejszość. Wyprawa rozpoczyna się i kończy w Boguszowickiej Skarbnicy Dziedzictwa Kulturowego Małych Ojczyzn. Potem ścieżka wiedzie do Kościoła p.w. Św. Barbary, Szkoły Podstawowej nr 18 im. J. Brzechwy, budynku „Praktycznej Pani”, starej piekarnia „U Kuli” (obecnie Emilii Kristof) oraz domu kultury. Na szlaku znalazły się także: 7 Gimnazjum nr 5 im W. Webera, park osiedlowy, działki „POD Rozkwit”, Las Blicherski, „Familoki” oraz kopalnia „Jankowice”. Na koniec uczniowie zmierzyli się z testem, dotyczącym historii i teraźniejszości dzielnicy. – Powstała ścieżka jest szansą na dotarcie przez młode pokolenie, do źródeł z których się wywodzi, jest próbą dotarcia do miejsc, w których młodzi ludzie muszą szukać swoich korzeni… – tłumaczy Maria Stachowicz-Polak, koordynator projektu: „W poszukiwaniu korzeni… – interdyscyplinarny projekt działania lokalnego”. Jego głównym celem jest uświadomienie wartości i znaczenia własnej tożsamości oraz dziedzictwa kulturowego. Projekt miał także zintegrować ludzi z różnych pokoleń. – Społeczność lokalna dzielnicy Boguszowice Osiedle to głównie ludność napływowa, małą liczbę stanowi ludność autochtoniczna. Jest to społeczność wciąż poszukująca swojej tożsamości. Młodzi ludzie natomiast potrzebują wzorców, przykładów, a zarazem wspólnych działań rozwijających wśród nich wiedzy o kulturze własnej małej ojczyzny – dodaje Stachowicz-Polak, która ma nadzieję, że utworzenie ścieżki dydaktycznej wesprze edukację regionalną, prowadzoną przez przedszkola oraz szkoły w dzielnicy.
Ścieżka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Korzenie.pl, działającego w Boguszowicach – Osiedlu. To ono w ubiegłym roku zgłosiło projekt do konkursu „Działaj Lokalnie VI”. Ponieważ pomysł zyskał uznanie, otrzymał dotację w wysokości 3800 zł. Materiały na temat charakterystycznych miejsc dzielnicy zbierano poprzez spotkania z mieszkańcami, sięgnięto też do archiwów państwowych i zakładowych. Zorganizowano również konkursy dla dzieci i młodzieży: na przewodnik po dzielnicy „Ścieżkami Boguszowic Osiedla”, fotograficzny „Moja dzielnica w obiektywie” oraz „Jak to dawniej w naszej dzielnicy bywało…” – na prace literackie związane ze wspomnieniami mieszkańców Boguszowic. Odbył się także konkurs wiedzy o dzielnicy i parafii „ABC mojej dzielnicy”. Tworzenie ścieżki zbiegło się z obchodami 60-lecia dzielnicy Boguszowice Osiedle i 30-lecia Parafii p.w. Św. Barbary.
Oprac. bea