Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (127) Data wydania: 14.04.09

Słowacki – nasz poeta

Rybniccy studenci filologii polskiej włączyli się w obchody Roku Juliusza Słowackiego.
– Lektura Słowackiego nie należy do prostych. Zarówno tematyka utworów, jak i język sprawiają, że nie jest to ulubiony poeta uczniów, a nawet wielu studentów filologii – przyznaje Katarzyna Niesporek, studentka II roku polonistyki UŚ w Rybniku, organizatorka konferencji.
 
W styczniu Sejm RP przyjął uchwałę, na mocy której 2009 uznano Rokiem Juliusza Słowackiego. Wybór daty nie jest przypadkowy. W tym roku przypadają 200 rocznica urodzin i 160 rocznica śmierci poety. Fakt ten postanowili podkreślić także rybniccy studenci, którzy zorganizowali konferencję poświęconą najważniejszym motywom w twórczości Słowackiego. – Romantycy zostawili nam w spadku „niszczycielskie odczuwanie świata”, poczucie „lodowatości świata”. To im zawdzięczamy, niezwykle aktualne przekonanie, że świat coraz bardziej przyspiesza i co gorsza, nie ma w tym pędzie kierunku – podkreślał w słowie wstępnym dr Zbigniew Kadłubek. Z kolei studenci postanowili zastanowić się nad gombrowiczowskim zdaniem „Słowacki wielkim poetą był”. – Czy to słuszna ironia? Czy wielkość Słowackiego jest rzeczywiście „wymuszana”, bo jego książki są na liście lektur? – zapytała Alicja Klimek, która poprowadziła konferencję. Jej koleżanki i koledzy poszukiwali odpowiedzi na te pytania, przyglądając się różnym aspektom twórczości poety. Marcin Czachowski opowiedział o wątkach patriotycznych, Katarzyna Niesporek mówiła o przełomie mistycznym u Słowackiego, a bohaterem wystąpienia Judyty Student był ks. Marek. Natomiast Faustyna Siedlaczek poświęciła swój wykład ironii romantycznej na przykładzie „Beniowskiego”. Uczestnicy spotkania usłyszeli także wiersz „Hymn”, zaczynający się słowami: „Smutno mi Boże…”, w interpretacji Małgorzaty Ficek. Były też akcenty muzyczne. Studenci przypomnieli utwory poety, śpiewane przez Czesława Niemena i Marka Grechutę. – Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu będziecie mogli powiedzieć o Słowackim: To nasz poeta – podsumowała Klimek. Niewykluczone, że referaty studentów, które pomogła przygotować dr Lucyna Nawarecka, będzie można usłyszeć także podczas tegorocznych Rybnickich Dni Literatury, które odbędą się pod hasłem: „Rybnik romantyczny”.
 
(bea)