Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (134) Data wydania: 02.06.09

600 kilogramów makulatury

Ponad 2000 rybnickich uczniów wzięło udział w akcji edukacyjnej „...z natury segreguję".
Młodzi rybniczanie prowadzili w szkołach zbiórki odpadów, uczestniczyli w specjalnych, ekologicznych lekcjach, przygotowywali konkursowe prace plastyczne, techniczne i fotograficzne.
 
- Przynosiliśmy do szkoły makulaturę, puszki, plastik i szkło. To trwało gdzieś dwa tygodnie - opowiada Ola Sobik, czwartoklasistka z SP 20, która wzięła udział w akcji „... z natury segreguję". - Muszę przyznać, że uczniowie, jak i ich rodzice bardzo się zaangażowali. Rekordzista przywiózł ponad 60 kg makulatury - zauważa Barbara Sojka, koordynatorka akcji. Zarazem podkreśla, że „dwudziestka" od dawna podejmuje różnego rodzaju działania na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie zbierają na przykład zużyte baterie, przyłączają się do akcji sprzątania świata. Udział w projekcie „…z natury segreguję" był jednym z tego typu przedsięwzięć. Uczniowie przygotowali między innymi pokaz mody. - Miałam buty z plastikowych butelek, bluzkę i kapelusz z papieru, spodnie z worków na śmieci. Fajnie to wyglądało, ale nie założyłabym takiego stroju tak na co dzień - opowiada z uśmiechem Julia Sobik z SP 20. Podobne pomysły realizowano także w innych rybnickich szkołach. Finał akcji odbył się podczas VIII Dni Ziemi, Wody i Powietrza, organizowanych przez Politechnikę Śląską.
 
- W Rybniku segregacja odpadów jest prowadzona od kilku lat. Od pewnego czasu włączają się do niej szkoły. I muszę powiedzieć, że życzylibyśmy sobie, żeby inni też tak dobrze segregowali odpady ja wy - stwierdził Adam Paszenda z firmy „Transgór", która zajmowała się wywozem posegregowanych przez dzieci odpadów i oceniała prawidłowość ich selekcji. - Proszę, żebyście pilnowali rodziców, radnych i wszystkich nas dorosłych i przypominali, że trzeba nadal segregować odpady - dodał Krzysztof Kawczyński, prezes zarządu Polskiego Systemu Recyklingu, prowadzącego akcję. Podczas finału uczniowie zaprezentowali spektakle, scenki i piosenki o tematyce ekologicznej. Wzięły również udział w konkursach wiedzy. Spotkaniu towarzyszyły wystawy prac plastycznych, przygotowanych na konkurs: „Co mogą zrobić dzieci by nie rosła góra śmieci?". Były też ekspozycje prac technicznych, wykonanych z surowców wtórnych oraz fotograficznych, ilustrujących przebieg akcji w szkołach. W sumie wzięło w niej udział osiem placówek: szkoły podstawowe nr 1, 6, 12, 15, 20, 21 i 34 oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2. W konkursie selektywnej zbiórki zwyciężyła SP nr 20 z Rybnika - Gotartowic. Uczniowie przy wsparciu rodziców i nauczycieli zebrali 600 kg makulatury, 30 worków z plastikiem oraz 16 worków ze szkłem. Drugie miejsce wywalczyła „jedynka", a trzecie - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2. Konkurs plastyczny wygrała w kategorii klas I-III Martyna Albińska z SP 21, a w grupie starszej Martyna Miśkiewicz z SP 34. Wśród nagrodzonych znaleźli się również: Iga Bielak, Mateusz Urtnowski, Joanna Walas i Dagmara Nowicka z SP 1 oraz Dominika Dziwisz z SP 21. Konkurs fotograficzny zdominowali uczniowie SP 21. Pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Skaba, drugie - Danuta Kuchcik, a trzecie - Remigiusz Wierzgoń. Ela Hawełka z SP 1 wygrała konkurs techniczny, dwie pozostałe nagrody otrzymali uczniowie SP 34: Karol Pander i Wiktoria Pander. Wyróżniono również nauczycieli koordynatorów: Jolantę Nowobilską z SP 2 oraz Stanisławę Podleśny z SP 12, Barbara Sojka z SP 20 otrzymała I miejsce, a Agnieszka Kolarczyk z SP 1 wyróżnienie specjalne. Uczestnicy akcji zapewniają, że wraz z jej podsumowaniem nie przestaną dbać o środowisko. - Przypominamy rodzicom, a oni nam, żeby zakręcać wodę, gasić światło, gdy jest niepotrzebne. Dalej będziemy zbierać odpady - wyliczają uczennice z Gotartowic.
 
„W Trosce o Naturę" to projekt edukacji ekologicznej, związany z selektywną zbiórką i zagospodarowaniem odpadów prowadzony przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Jego częścią są szkolenia dla przedsiębiorców, nauczycieli, przedstawicieli samorządów lokalnych. Ważnym elementem jest także program „…z natury segreguję!", objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kolejne akcje, zaplanowane na 2009 rok, odbędą się m.in. w Garwolinie, Krynicy Zdrój i Kielcach.
 
Beata Mońka