Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (134) Data wydania: 02.06.09

Połeć, nasz bohater

Te pamiątki bardzo wiele dla mnie znaczą, ale niech i inni się dowiedzą, co zrobił dla kraju mój ojciec - mówi córka bohatera.
Z okazji 20. rocznicy czerwcowych wyborów rodzina Połeciów przekazała na ręce prezydenta pamiątki po bohaterze rybnickiego podziemia. Grzegorz Połeć, przez lata zaangażowany w ruch „Solidarności", zmarł 6 lat temu. Do muzeum trafi seria znaczków i kopert. Znany w Rybniku działacz wykonał je ręcznie podczas pobytu w zamkniętych ośrodkach, do których został internowany podczas stanu wojennego.
 
Opozycjonista
 
Połeć przez większą część życia działał w opozycji. Najpierw, w wieku 23 lat, zaczynał w Komitecie Obrony Robotników, a następnie w Solidarności. - Kolportował kolegom „Robotnika" [dwutygodnik KOR - red.]. Ludzie byli przyduszeni, chcieli coś zmienić. Czytali i widzieli, że już jest inaczej, i tak się wciągali. Potem poszło to na Ryfamę, kopalnię... - opisuje działalność męża Urszula Połeć.
 
Internowany
 
Władze doskonale znały takich ludzi. Gdy nadszedł okres stanu wojennego, Połeć nie mógł pozostać poza kręgiem aresztowanych. Na decyzji o internowaniu napisano, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bo jest w stanie organizować strajki w Hucie Silesia, gdzie pracował. - Do obozu jeździłam z dzieckiem, by mnie nie zamknęli - tłumaczy pani Urszula. - Pamiętam, że jako mała dziewczynka przemycałam baterie, by ojciec mógł posłuchać radia - wspomina z uśmiechem pani Kasia, która przypomina sobie również przesłuchania... - To gaduła była. O mało co mnie nie zamknęli - zdradza ze śmiechem mama.
 
Niezłomny
 
Gdy wrócił, znów zaczął działać. Myśleli, że go złamią, że rodzina, praca... Ale on chciał wolności. To było dla niego najważniejsze! Był dyskryminowany, bezdomny... ciężkie czasy. Psychika nie wytrzymała, nic już od nikogo nie chciał, ani emerytury, ani żadnej pomocy. Po 1989 roku każdy już potem szukał tylko jakiegoś stołka. Każdy, tylko nie Grzegorz... - opisuje rozczarowanie swego męża Polską po 1989 roku pani Urszula. By uczcić jego pamięć, zdecydowała się wraz z córką przekazać na ręce prezydenta pozostałe po bohaterze pamiątki. - Okazało się, że przez cały ten czas były w piwnicy. Znaleźliśmy je przypadkiem. Musi być tego więcej, może przez znajomych dotrzemy do reszty? Pójdziemy po nitce do kłębka. Wiem na przykład, że było jeszcze wiele zdjęć ze strajku w Hucie Silesia - zapowiada dalsze poszukiwania pani Połeć.
 
Wystawa w muzeum
 
Prezydent jest za ten gest bardzo wdzięczny. - Ducha patriotyzmu trzeba podtrzymywać. Niestety, o wielu rzeczach zapominamy, a młodzi ludzie w ogóle nie znają tych czasów - zauważa Adam Fudali i proponuje, by zorganizować w muzeum specjalną wystawę, na którą można by zapraszać szkolną młodzież. Dyrektor placówki pomysłowi przytakuje. - Wiedza o działalności KOR-owskiej jest nikła. Połeć to działacz społeczny z najwyższej półki. Aresztowano go zresztą jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem stanu wojennego. Traktowano go jak wroga publicznego numer 1. Prześladowania i aresztowania to była codzienność także u nas, a z tego rybniczanie nie zawsze zdają sobie sprawę. Zresztą te pamiątki mają walor nie tylko naukowy, ale i ekspozycyjny. W czerwcu wprowadzimy z tego zbioru pojedyncze dokumenty na naszą stałą wystawę. A w przyszłym roku, jeśli pojawią się nowe materiały, moglibyśmy zrobić wystawę poświęconą tylko temu bohaterowi - ocenia doktor Bogdan Kloch.
 
Krystian Szytenhelm