Pomysł na Juliusza
Lada moment Starostwo Powiatowe w Rybniku stanie się właścicielem szpitala Juliusz.
Zabytek najwyższej klasy, były rybnicki szpital Juliusz, ma szansę stać się centrum kulturalnym. Kompleks zabudowań dawnego szpitala „Juliusz” dotychczas był własnością skarbu państwa, reprezentowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego. 29 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na dokonanie przez województwo śląskie darowizny nieruchomości na rzecz powiatu rybnickiego. Lada moment kompleks znajdzie się w rękach starostwa. W chwili obecnej trwa wycena nieruchomości, po czym możliwe będzie ustalenie warunków przeniesienia własności w drodze darowizny. Akt notarialny ma być podpisany lada moment.
Centrum kultury
Pomysłów na wykorzystanie byłego szpitala jest wiele. – Kompleks w zamierzeniu ma być przeznaczony na działalność społeczno-kulturalną. Wpierw musimy dopełnić wszystkich formalności i wyremontować część budynku, niektóre pomieszczenia nadają się do kapitalnego remontu – mówi Damian Mrowiec. Rybnicki starosta nie chce zdradzić szczegółów pomysłów, jednak dowiedzieliśmy się, że starostwo bierze pod uwagę również stworzenie tam m.in centrum kulturalnego. – Wpierw czekają nas prace remontowe, później będziemy zastanawiać się nad konkretnymi pomysłami, na zagospodarowanie budynku będziemy ogłaszać przetargi – przedstawia plan starosta.
Będzie remont
Budynki po byłym rybnickim szpitalu niszczeją od lat. Ostatni pacjenci opuścili budynek w 2000 roku, kiedy to wszystkie oddziały szpitalne zostały przeniesione do nowoczesnego szpitala w Rybniku – Orzepowicach. Budynki są zniszczone i wymagają natychmiastowego remontu. Ponieważ są to obiekty zabytkowe, nowy inwestor nie może zmienić bryły budynków, kształtu dachu, wystroju wnętrza i detali elewacji. – Prace będziemy wykonywać przy konsultacjach z konserwatorem zabytków, niektóre pomieszczenia nadają się do kapitalnego remontu – uważa Mrowiec.
Dobroduszny Juliusz
Kompleks szpitalny Juliusz to zabytek najwyższej klasy, w roku 1991 został wpisany do rejestru zabytków „A”. W 1869 roku zbudował go Juliusz Roger, którego sprowadził z Niemiec książę Wiktor I Raciborski. W tamtym czasie na ziemi górnośląskiej panował tyfus. Roger okazał się bardzo ofiarnym lekarzem i człowiekiem wrażliwym na ludzką biedę. Zaczął też budować szpitale (w Rudach, Pilchowicach i najnowocześniejszy w Rybniku). Dzieła swojego nie dokończył ze względu na nagłą śmierć w 1865 roku. Ludzie tak cenili dobrodusznego lekarza, że szpital dokończyli ze składek społecznych.
luk