Wieści gminne – powiat rybnicki
Zabawa w Rogowej
Stanowice. 6 wrześnie miejscowi rolnicy będą świętować koniec zbiorów. Dożynki rozpoczną się tradycyjnie mszą św. w Kościele św. Jacka o godz. 14.00. Następnie korowód dożynkowy przejdzie do restauracji „Rogowa”, gdzie przygrywać i bawić będzie zespół „Kocztorze”. Organizatorami dożynek jest sołtys oraz rada sołecka i Miejski Ośrodek Domu Kultury w Leszczynach. Zabawa dożynkowa potrwa do późnej nocy.
Kontrola w Jedności
Jejkowice. Komisja rewizyjna gminy skontrolowała klub Jedność Jejkowice. – Na 448 tys. przeznaczonych do wydania na razie wydatkowano kwotę 42 tys. głównie na energię i koszty utrzymania budynku – przedstawiał Leszek Rusiński, przewodniczący komisji. Ponadto14 tys. zł dotacji gminnych klub przeznaczył na wynagrodzenie trenera oraz zakup wód mineralnych. – Komisja nie wniosła żadnych uwag, klub rozliczył się prawidłowo ze wszystkich dotacji – mówił przewodniczący.
Gwieździsty rajd
Sumina. 12 września starostwo powiatowe organizuje „Gwieździsty Rajd Rowerowy Powiatu Rybnickiego”. Start rajdu o godz 10.00, dworzec kolejowy „Sumina”. Meta rajdu 12.00, Kapielisko „Ruda” w Rybniku. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się do dnia 4 września (piątek) do urzędu gminy w Lyskach, I piętro, pokój nr 15 lub telefonicznie pod numerem telefonu: (032) 4300051. W razie pytań czy wątpliwości kontaktować się z podinspektorem Mileną Karkut, pokój nr 15 I piętro Urząd Gminy Lyski, tel. (032) 4300051.
Z Kasią i Darkiem
Przegędza. Miejscowe dożynki odbędą się 6 września. O godzinie 10.30 odbędzie się msza św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po nabożeństwie rolnicy będą mieli okazję spotkać się z władzami gminy. O godz. 16.00 rozpocznie się część artystyczna dożynek. Na boisku LKS-u Czarni Przegędza umilać czas będą zespół śpiewaczy „Przegędzanki” oraz grupa „Kasia i Darek”. Organizatorami dożynek są sołtys oraz rada sołecka i Miejski Ośrodek Kultury i Rekreacji.
Okrągły jubileusz
Dębieńsko. Swe 100-lecie istnienia w najbliższą niedzielę obchodzić będzie miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Strażacy po porannym uroczystym apelu będą świętować swój jubileusz do późnej nocy. W programie imprezy m.in. Andrzej Miś z Radia Piekary, zabawa taneczna z zespołem „Wadam”. Organizatorem imprezy jest OSP Dębieńsko przy współpracy z Towarzystwem Sympatyków Ziemi Dębieńskiej oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce – Leszczynach.
Święto rolników
Świerklany. Gminne święto rolników odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Dożynki tradycyjnie rozpoczną się mszą świętą. Rolnicy oraz pozostali mieszkańcy przejdą barwnym korowodem przez główne ulice gminy. Część artystyczna odbędzie się na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach, gdzie wystąpi m.in. zespół „Kwaśnica Bavarian Show”. Organizatorem dożynek jest Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.
Nowa dyrektor
Gaszowice. Ilona Tyliby została ponownie wybrana na stanowisko dyrektora Gminnego Przedszkola w Gaszowicach. Szefować będzie kolejne pięć lat. W przedszkolu funkcjonują 3 oddziały. „Muchomorki” to dzieci 3, 4, 5-letnie, wychowawcą grupy jest Barbara Wojtek, drugim nauczycielem jest Mariola Procek, „Puchatki” to dzieci 5, 6-letnie, wychowawcą jest Ewa Kwiaton, „Jeżyki” – uczęszczają do niego dzieci 6-letnie, wychowawcą jest Danuta Majszak.
Ruszyła świetlica
Czuchów. Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Czuchowie poinformował w ogłoszeniach duszpasterskich o wznowieniu od 18 sierpnia działalności Świetlicy Dzieci i Młodzieży w Domu Parafialnym. Przypomnijmy, świetlica działa od kilku miesięcy i jest efektem wspólnych działań urzędu gminy i czuchowskiego probostwa. Zdaniem niektórych radnych, świetlica nie spełnia swych celów, ci zabiegali, by świetlicę otwarto w miejscowym zabytkowym dworku.
Mniej podatków
Jejkowice. Włodarze gminy zanotowali spadek dochodów z podatków wpływających do gminy. Podatek dochodowy od osób prawnych został zrealizowany w 26%. – Podatki ogólnie są jednak zrealizowane w ponad 40%. Pozostałe wpływy są jeszcze do realizacji – mówił na ostatniej sesji rady Roderyk Prus, przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego, usług, rzemiosła, handlu, drobnej wytwórczości i finansów. – Cóż, sytuacja w kraju odbija się w naszej gminie, ale trzeba przyznać, że nie jest najgorzej – przyznał Grzegorz Wojaczek.