Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (167) Data wydania: 19.01.10

Kolejne inwestycje w gospodarkę śmieciową

Urzędnicy rozpisali przetarg na budowę zakładu odzysku odpadów budowlanych, który ma powstać do końca lipca.
Szacuje się, że inwestycja pochłonie 3 miliony złotych. Trwa też budowa III kwatery składowiska odpadów, warta ponad 7,7 miliona złotych.
 
Ekologia to mus
 
Trwa przetarg na budowę zakładu odzysku odpadów budowlanych. – Raz jeszcze wykorzystamy te odpady przy pracach drogowych – tłumaczy cel nowego zakładu, wartego 3 miliony złotych, prezydent Adam Fudali. I nie chodzi oczywiście o to, że na rynku brakuje kruszcu do budowy dróg. Po prostu trzeba dziś stawiać na recykling, a która gmina tego nie zrobi, będzie wkrótce musiała ponosić znaczne koszta ze względu na przepisy ekologiczne. – Wraz z nowym rokiem w życie weszły nowe, wyższe „opłaty marszałkowskie” (opłaty za korzystanie ze środowiska, obliczane tonażem śmieci trafiających na wysypisko – red.). Ich ideą jest to, by zmusić gminy do większej segregacji odpadów tak, by na wysypisko trafiało jak najmniej balastu – tłumaczy prezydent.
 
Ustawa śmieciowa
 
Z potrzebnych 3 milionów złotych urzędnikom udało się pozyskać aż 2,5 miliona ze środków europejskich. Zakład będzie się mieścił przy ulicy Kolberga. Znajdą się tam między innymi boksy na kruszywo i miejsce na składowanie gruzu. Przetarg obejmuje również wykonanie drogi wewnętrznej, oświetlenia, ogrodzenia. Tuż nieopodal znajduje się już nowoczesna stacja segregacji odpadów, postawiona przez prywatną firmę SEGO na gruncie miasta. Z końcem ubiegłego roku ruszyła również budowa nowej kwatery składowania odpadów. Prace potrwają do końca 2012 roku i pochłoną niemal 7,8 miliona złotych. Ale takie inwestycje, które sprawią, że składowanie i recykling odpadów możliwe będzie na miejscu i bez dodatkowych opłat, to nie wszystko. – Czekamy cały czas na ustawę, która zmieni sposób gospodarowania śmieciami, a więc która ustali, że to gmina jest właścicielem śmieci – tłumaczy Fudali.

Lasy, nie wysypiska
 
Jeśli taka ustawa w końcu zostanie uchwalona, rybniczanie, zamiast podpisywania umowy z firmą śmieciarską, będą płacili co miesiąc za wywóz śmieci do miejskiej kasy. Gmina zorganizowałaby za to przetarg na wywóz odpadów. A że podatki płacić muszą wszyscy i do wszystkich też podjeżdżać miałaby śmieciarka, nikomu by się już nie opłacało wywozić śmieci do lasu. Wtedy dopiero zaistnieje szansa na spełnienie ekologicznych wymogów UE.
 
III kwatera składowania odpadów
Koszt: 7,76 miliona złotych
Dofinansowanie: 1,06 miliona złotych (PFOŚiGW) i 5,16 miliona złotych (pożyczka z WFOŚiGW; umarzana po spłaceniu 50 procent). Termin realizacji: koniec 2012 roku
Zakład odzysku odpadów budowlanych
Koszt: 3 miliony złotych
Dofinansowanie: 2,5 miliona złotych (środki unijne)
Termin realizacji: połowa 2010 roku
 
Krystian Szytenhelm