Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (197) Data wydania: 17.08.10

Klęska w rolnictwie uderzy nas po kieszeni

To, czego nie zalała woda, zniszczyło palące słońce. Rolnicy stracili całe uprawy. Sprzedawcy z rybnickiego targowiska nie pamiętają podobnej sytuacji. Wzrost cen w takiej sytuacji nikogo nie dziwi, ale odbija się na kieszeniach wszystkich, i rolników, i handlarzy, i kupujących.
Najmocniej tegoroczne anomalia pogodowe dotknęły rolników. Ich plony, jeśli w ogóle przetrwały, są bardzo ubogie. Samych owoców jest o 25% mniej. Sytuację pogarsza konkurencja. Ceny w marketach są często niższe niż kosztów produkcji warzyw. Straganiarze walczą o klientów jak mogą, ale wystarczy się raz przejść rybnickim targiem, żeby zauważyć, że ceny niektórych warzyw i owoców wzrosły nawet o 400%. – Co roku robię przetwory na zimę, kompoty, zaprawiam ogórki. I rzeczywiście, w tym roku to tragedia. Ceny tak podskoczyły, że zrobiłam sobie tylko kilka słoiczków truskawek, bo kosztowały fortunę. Ogórki też są droższe niż rok temu, więc zastanawiam się, czy w ogóle nie zrezygnować z peklowania – mówi z żalem Anna Ziętek z Rybnika.
 
Z 5 do 22 zł!
 
Sytuacja produktów rolnych w naszym regionie nie wygląda ciekawie. Kapusty i kalafiora jest bardzo mało, a swoimi rozmiarami przypominają duże jabłka. – Niedawno widziałem, jak przywieźli transport kalafiora z Włoch. Jak sięgam pamięcią, nie było jeszcze takiej sytuacji – dziwi się hurtownik Krzysztof Węglowski. Kalafior w poprzednich latach sadzono nawet trzy razy w sezonie. Plony miejscowych rolników, poza złą aurą, mają innego groźnego konkurenta – produkty w marketach. I chociaż rolnicy zapewniają, że ich plony są wartościowsze od tych importowanych, niższa cena w wielkich dyskontach robi swoje. – Polski pomidor już po trzech dniach robi się miękki. Te importowane mogą leżeć nawet tydzień. Nie wiem, jak oni to robią – mówi hurtownik. Ale akurat pomidor, podobnie jak papryka, ogórek i marchew to warzywa, których ceny nie wzrosły znacznie w tym roku. Głównie przez specyfikę tych upraw. Najwięcej w skali roku podrożała pietruszka (z 2 do 9 zł), chrzan (z 5 do 22 zł), seler (z 2 do 7 zł) oraz jabłka i zielenina, które w tym roku są o 100% droższe.
 
To nie koniec drożyzny
 
Już we wrześniu możemy się spodziewać kolejnych podwyżek. Wzrosną ceny soków i przetworów, zimą zdrożeją mrożonki. – Brakuje warzyw i owoców. Producenci będą się nastawiać bardziej na produkcję napojów i nektarów. Prawdziwych soków będzie mniej i będą z pewnością droższe – mówią pracownicy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Fachowcy oceniają, że możemy się spodziewać pięcioprocentowej podwyżki przetworów. Jeszcze gorzej będzie z sokami, których cena może wzrosnąć nawet o dziesięć procent. Spadku cen nie powinniśmy się spodziewać szybciej niż w przyszłym roku. – W przyszłym roku ceny powinny wrócić do normy. O ile pogoda znów nas nie zaskoczy – martwi się Krzysztof Węglowski.
 
(red)