Judo w Rybniku ma 50 lat
W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczysta gala 50-lecia istnienia judo w Rybniku. Wystąpili najlepsi zawodnicy Polonii Rybnik.
W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczysta gala 50-lecia istnienia judo w Rybniku. Juliusz Kowalczyk wręczył najbardziej zasłużonym działaczom, trenerom, zawodnikom medale. Ariel Kuśka i Agata Perenc, najlepsi zawodnicy Polonii Rybnik zaprezentowali zgromadzonym swoje nieprzeciętne umiejętności w pięknym pokazie.
Judo rozwijało się w Polsce etapami. Początki przypadały na lata 1953–54 kiedy to przy AZS AWF w Warszawie powstała sekcja. Później to samo działo się w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Bardzo duży wpływ na popularyzację tego sportu w naszym regionie miało powierzenie przez PZJudo organizacji pierwszych drużynowych mistrzostw Polski – Cieszynowi. W Rybniku w grudniu 1959 roku odbył się pokaz judo, który zorganizował Ryszard Pawletko. W 1965 roku, prężnie rozwijający się klub KS ROW przygarnął grupę zapaleńców. Od tego czasu zaczęła się rywalizacja rybniczan z innymi klubami. Natchnieniem dla judoków w całej Polsce był w tamtych czasach japoński film w reżyserii Kurosawy „Saga o judo”. Obraz ten był tym, czym dla miłośników karate filmy z Brusem Lee. Rybniccy zawodnicy coraz częściej stawali na podium w zawodach organizowanych na terenie całego kraju, w efekcie czego trafiali do kadry narodowej i reprezentowali Polskę na zawodach międzynarodowych. W wyniku prężnej działalności sekcji wybudowany został obiekt sportowy – pawilon Judo–ROW. Znajdowały się w nim dwie sale do ćwiczeń, siłownia, sauna. Do użytku został oddany w 1976 roku. Przedsięwzięcie sfinansowały władze Wojewódzkiej Federacji Sportu ze środków Totalizatora Sportowego. Wtedy też główny cel, jakim było zakwalifikowanie rybnickiego zawodnika na Igrzyska Olimpijskie, stał się realny. Na dwa lata przed IO w Moskwie dwóch zawodników ROW znajdowało się w szerokim składzie kadry olimpijskiej. Judo było w Rybnik traktowane bardzo poważnie, podobnie jak żużel czy piłka nożna. Niestety, problemy wewnętrzne klubu plus przemiany społeczno-gospodarcze sprawiły, że judo w Rybniku zaczęło upadać. Pod koniec 1991 roku sekcja przy KS ROW, w wyniku likwidacji poszczególnych dyscyplin sportowych przestała istnieć. Wtedy to w wyniku porozumienia stron Polonia zagospodarowała pawilon judo–ROW. Przejęcie przez miasto obiektu rozwiązało problemy natury administracyjnej. Polonia w chwili obecnej stała się kontynuatorem tradycji judo w Rybniku, i jak na razie potwierdza swym działaniem, że o przyszłość tej pięknej dyscypliny sportu możemy być spokojni. Wyniki Artura Kejzy czy obecnie Perenc i Kuśki udowadniają to dobitnie.
Współczesne judo można definiować różnie. Można je uważać za sport, sztukę walki dyscyplinę duchową, system wychowania fizycznego lub rekreację ruchową. Każde z tych określeń zawiera cześć prawdy. Jednak judo jest czymś więcej, bo ludzie którzy poświecili mu się całkowicie uważają je za drogę życia.
Ryszard Rejdych, Marek Pietras