Ekspansja poczty miejskiej
Po kilku latach działalności na rybnickim rynku pocztowym właściciel Miejskich Przesyłek Doręczeniowych Tomasz Bodach planuje otwarcie placówek w powiecie.
Agencje MPD będą używać oprócz normalnych obiegowych znaczków Poczty Polskiej służących do opłacania listów również dodatkowych znaczków, przedrukowanych z nazwą miejscowości, w której dana agencja będzie się znajdować. Znaczki jako dowód pobrania opłaty za pośrednictwo pocztowe będą naklejane na tył koperty i kasowane datownikiem agencji co również będzie stanowiło gratkę dla filatelistów.
Po kilku latach działalności na rybnickim rynku pocztowym właściciel Miejskich Przesyłek Doręczeniowych Tomasz Bodach planuje kolejny krok, który choć w małym stopniu ma przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia w niewielkich miejscowościach.
Nowy pomysł Bodacha to utworzenie mini placówek pocztowych, które w pewnym stopniu współpracowałyby ze swoim niedawnym konkurentem. – Poczta Polska pół roku temu zaczęła informować, że spośród 8000 placówek zlikwiduje w kraju 2000 nieopłacalnych miejsc, głównie na wioskach. W planach było także przekształcenie części placówek w agencje, jednak niewiele w tej materii zostało poczynione – mówi Tomasz Bodach, właściciel MPD.
Opłacalne na odludziu
– My poszliśmy o krok dalej i tam, gdzie zostały zlikwidowane urzędy pocztowe, nigdy ich w ogóle nie było, lub do najbliższego urzędu pocztowego jest powyżej 5 kilometrów, będziemy zakładali agencje pocztowe. Nie będą jednak one działały na tej zasadzie, że jest potrzebny listonosz, doręczyciele itd. Będą to jednoosobowe placówki, które będą przyjmowały wpłaty, listy, przesyłki i będą je dostarczać do najbliższych urzędów pocztowych – wyjaśnia właściciel miejskiej poczty. Taka usługa ma wiązać się jedynie z symboliczną opłatą dodatkową. Dla mieszkańca pomysł może okazać się opłacalny, ponieważ koszty dojazdu do najbliższego urzędu pocztowego są często wyższe niż koszt wysłania listu.
Prawie bez kosztów
Teraz MPD szuka osób chętnych do utworzenia placówki w swojej miejscowości. Warunki nie są wygórowane. Wystarczy zaopatrzyć się we własną pieczątkę i szyld oraz posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Placówka nie może też znajdować się bliżej niż 5 km od najbliższego urzędu pocztowego lub agencji Poczty Polskiej. – Liczymy, że w ten sposób uda się stworzyć parę miejsc pracy – dodaje właściciel MPD, który chce swoją działalność rozwinąć na terenie całego województwa.
Osoby zainteresowane utworzeniem w swojej miejscowości agencji Miejskich Przesyłek Doręczeniowych mogą uzyskać bliższe informacje pod numerem 888 717 574 lub pod adresem mejlowym bodach.tomasz@wp.pl
(ska)