Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (218) Data wydania: 11.01.11

Chcą miliard za straty

Wykonawca autostrady A1 domaga się odszkodowania od Generalnej Dyrekcji.
Sprawa dotyczy robót na odcinku od Gorzyczek do Świerklan. W grudniu 2009 r. firma Alpine musiała opuścić plac budowy. – Nasz powrót na budowę nie oznacza złagodzenia naszego stanowiska. To dwie odrębne sprawy – mówi Roman Sailer. Koncern do dziś sądzi się z GDDKiA o nieprawne jego zdaniem zerwanie kontraktu na budowę odcinka autostrady A1 Świerklany – Gorzyczki.
 
Alpine wyrzucono z budowy w grudniu 2009 r. Teraz prawnicy Austriaków poszerzyli powództwo o wypłatę gigantycznego odszkodowania. Do tej pory odbyło się kilka rozpraw. – Domagamy się 1,1 mld zł odszkodowania, ponieważ naszym zdaniem kontrakt na budowę tego odcinka autostrady został rozwiązany z naruszeniem prawa – powiedział nam Roman Sailer dyrektor oddziału Alpine Bau ds. inżynierii lądowej w Polsce. – Sprawa dotyczy wielu kwestii. Nie otrzymaliśmy m.in. zapłaty za roboty już wykonane. Poza tym straciliśmy gwarancje bankowe i zaplanowane zyski. Do tego oczywiście dochodzi sprawa źle zaprojektowanego mostu w gminie Mszana czy niewybuchów, które pojawiły się na terenie budowy, a nie były ujęte w specyfikacji przetargu – dodaje Sailer.
 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obstaje przy swoim. – Nie zgadzamy się z roszczeniami firmy w całości. Sprawa sądowa nie zakończyła się i będziemy wykazywać nasze racje – mówi rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.
 
Przypomnijmy, Generalna Dyrekcja rozwiązała kontrakt z wykonawcą ze względu na opóźnienia. Dorota Marzyńska rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA mówiła wówczas „Tygodnikowi”, że prace powinny być ukończone w 85 proc., a były zakończone w połowie. Urząd zarzucał również firmie brak harmonogramu nadrobienia opóźnień. Alpine Bau tymczasem tłumaczyło, że za opóźnienia odpowiada złe przygotowanie terenu pod inwestycje. Samo czyszczenie z niewybuchów zajęło pięć miesięcy.
 
(tora)