Czy deptak ożyje?
W poniedziałek 31 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami w ramach projektu Deptak reWita, realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika. Niestety, frekwencja była bardzo słaba.
Choć na spotkaniu zjawiło się tylko kilku mieszkańców i przedsiębiorców, pojawiło się kilka ciekawych perspektyw na ożywienie ulic Sobieskiego i Powstańców. Działania związane z projektem dzięki Fundacji Batorego, będącej sponsorem, zostaną przedłużone o 3 miesiące. – Skierujemy do władz miasta list otwarty. Prezydent pokazał piękną wizualizację tego terenu w przyszłości, ale nie określił dokładnych terminów – mówi Piotr Masłowski dyrektor CRIS. – Miasto próbuje sprzedać kamienice, co w praktyce oznacza, że kolejne sklepy będą znikać. W samym styczniu na ulicy Powstańców zamknięto 3 kolejne sklepy. Na ostatnim spotkaniu pojawił się właśnie pomysł listu otwartego z pytaniem, czy miasto rzeczywiście dąży do tego, żeby wyczyścić teren do zera i później coś zaplanować. Osobiście nie wierzę, aby była to celowa polityka miasta, ale wśród właścicieli sklepów budzi to duże niepokoje – tłumaczy Masłowski.
Pomysły z przyszłością
Powstały 3 koncepcje promocji deptaku. Pierwsza to stworzenie deptaku artystyczno-rzemieślniczego z wydarzeniami kulturalnymi i targami staroci. Ruch można by zasysać z innych części miasta przez zaoferowanie działalności innej niż oferują centra handlowe. Druga koncepcja to strefa dla młodzieży, czyli ulica, na której można pojeździć na desce wśród graffiti. Trzeci pomysł, to deptak dla ludzi starszych z ławeczkami, sklepami medycznymi oraz aptekami, który kończyłby się przy bazylice i przychodni. – Pojawiła się również sugestia, aby do pierwszego pomysłu dołożyć „aleję gwiazd”. Pozwoliłoby to na systematyczne zapraszanie znanych osobistości i organizowanie imprez, które generowałyby ruch – dodaje dyrektor CRIS. Opinie przedsiębiorców są zgodne. – Świetnie, że jest taka inicjatywa. Nasza firma może nie odczuła bardzo dużego spadku klientów, ale już sąsiednie sklepy owszem. To zależy również od branży. Koncepcje na deptak są ciekawe i mam nadzieję, że uda się je zrealizować – mówi Dominika Trzaskuś kierownik księgarni „Sowa” przy ul. Sobieskiego.
Deptak sztuki
W połowie lutego ruszy dodatkowa akcja, która ma zwiększyć atrakcyjność ulic Powstańców i Sobieskiego. – Projekt jest finansowany przez Akademię Orange. Będzie angażować dzieci i młodzież z Rybnika – informuje Magdalena Filipowska z CRIS. – Chcemy wpuścić dzieci i młodzież w różnych grupach wiekowych i z różnych szkół, aby każdy, kto będzie tamtędy przechodzić, widział, że coś ciekawego się tam dzieje – dodaje Filipowska. Ze względu na lutową aurę część działań będzie odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast wszystkie będą tematycznie związane z ulicami Powstańców i Sobieskiego. Działacze z CRIS-u chcą również wprowadzić integrację z osobami niepełnosprawnymi. Pierwszym działaniem będą warsztaty architektoniczne prowadzone przez pracownię K. z Krakowa w Przedszkolu nr 1. W marcu odbędą się warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Razem. Projekt współprowadzony jest ze Stowarzyszeniem artystycznym „Uwagi warte”.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami odbędzie się 15 lutego o godzinie 17.30 w barze wegetariańskim Masala (ul. Powstańców Śl. 16A – w pasażu). Na spotkaniu będą m.in. zbierane podpisy pod listą proponowanych zmian, która zostanie przedstawiona władzom miasta.
Szymon Kamczyk