Najlepsi wystąpią dla najszybszych
Od 15 lat Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności. Bilety na najbliższy festiwal rozeszły się w niespełna godzinę, nawet na artystów, którzy jeszcze kilka miesięcy temu nie cieszyli się zainteresowaniem rybniczan. Komu udało się kupić bilet może być pewien, że nie pożałuje.
Festiwal przez wiele lat, dzięki zaangażowanym w to przedsięwzięcie osobom, budował i umacniał swoją pozycję pośród innych, tego rodzaju festiwali w Polsce. Obecnie należy do trzech najlepiej zorganizowanych pod każdym względem festiwali obok Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. – Decyduje o tym nie tylko dobór artystów z programem gościnnych występów, ale przede wszystkim jakość i poziom konkursu, bo w branży ten aspekt jest najważniejszym wyznacznikiem wartości danego festiwalu – mówi Katarzyna Dera z Fundacji Elektrowni Rybnik, specjalista ds. Public Relations. – W Rybniku przyznawany jest tytuł wokalisty roku, tutaj występują najlepsi z najlepszych i tu często rozpoczyna się ich droga kariery – dodaje.
Kto pierwszy ten ma
Bilety na tegoroczną OFPĘ sprzedały się jak świeże bułeczki. Kto zdążył, temu udało się bilet nabyć, a ich liczba była naturalnie ograniczona przez liczbę miejsc, zarówno w Klubie Energetyka jak i w Teatrze Ziemi Rybnickiej. – W przypadku takiego zainteresowania żaden system sprzedaży nie jest zadowalający, bo kiedy rano rusza sprzedaż biletów, to część ludzi jest w pracy, w szkole, a kiedy popołudniem, to też czas nie najlepszy dla tych, którzy wracają z pracy, stoją w korkach. Wielu, jak w przypadku RYJKA, prosi o sprzedaż internetową, a tu przez ogromne zainteresowanie zawieszają się ogólnopolskie serwery, które nie wytrzymują w jednym momencie takiego natężenia. Dlatego już niebawem będziemy mieli własny system rezerwacji, opracowany przez informatyka i może wtedy będzie łatwiej – wyjaśnia Katarzyna Dera.
Przyjadą talenty
W tym roku na festiwalu wystąpią takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Maciej Maleńczuk, Maria Peszek oraz w koncercie finałowym Czesław Mozil (Czesław Śpiewa). Wystąpią także Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Karolina Cicha oraz z minirecitalem laureatka OFPA 2010 Beata Banasik. – To, że zapraszamy gości znanych szerszej publiczności to znak, ze chcemy jeszcze w większym stopniu zwrócić uwagę i zaakcentować poziom konkursu regionalnego i ogólnopolskiego. Trzeba pamiętać, że to jest najważniejszym wyznacznikiem tego festiwalu. Zapraszamy zwycięzców innych ogólnopolskich festiwali wraz z akompaniatorem i dzięki temu jakość tych przedsięwzięć jest na najwyższym poziomie. Chcemy pokazać młodym ludziom jakiego rodzaju festiwal od 15 lat jest za ich drzwiami, myślę, że warto je w końcu otworzyć – podsumowuje Katarzyna Dera. Organizatorzy mają świadomość, że tegoroczna oferta przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym wytrawnym smakoszom takiego rodzaju repertuaru.
Warsztaty dla uczestników
– W piętnastej edycji OFPA organizatorzy pragną pokazać odmienność interpretacji wyrażających nastroje naszego pokolenia żeby korzystając z artystycznej formy piosenki młodzi artyści przetworzyli czas sobie współczesny, opowiedzieli o nim, o ludziach i ich niepokojach. I żeby mieli szansę przekroczenia progu anonimowości i wkroczyli w świat profesjonalnej estrady – mówi Wojciech Bronowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Tej idei służą także organizowane każdego roku kilkudniowe warsztaty artystyczne dla najlepszych uczestników Konkursu Regionalnego, który poprzedza główny festiwal. Każdego roku prowadzą je wybitni fachowcy. Tegoroczne „rybnickie święto piosenki” poprowadzi Andrzej Poniedzielski, więc nie zabraknie także dobrego humoru. Pierwszy koncert (Ani Dąbrowskiej) już 17 lutego w Klubie Energetyka.
(ska)