Ekoserwis: By nie szkodzić naturze
Rada Nadzorcza WFOŚiGW w Katowicach przyznała Koksowni „Częstochowa Nowa” pożyczkę preferencyjną w kwocie 20 mln zł z przeznaczeniem na zbudowanie nowej baterii koksowniczej o wydajności 364.000 ton koksu mokrego rocznie. W ramach tego zadania powstaną także nowoczesne urządzenia i instalacje pomocnicze jak wieża węglowa, osprzęt baterii, instalacja gaszenia koksu, sortownia, stacja przesypowa i zrzutnia koksu.
Dzięki temu proces koksowania węgla w koksowni Częstochowa będzie mógł spełniać wymogi najlepszych dostępnych technik, a sam zakład stanie się jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
Środki Funduszu stanowią 12 procent kosztów całkowitych inwestycji, które wyniosą ponad 160 mln zł. Zakończenie zadania polegającego na likwidacji dotychczasowej przestarzałej baterii koksowniczej i wymianę na nowocześniejszą przewidziano na wrzesień 2011 roku. Wtedy osiągnięty zostanie także efekt ekologiczny przedsięwzięcia polegający na poważnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, w tym: pyłu, dwutlenku siarki oraz tlenków węgla.Po zakończeniu budowy nowej baterii Koksownia będzie w stanie wyprodukować ponad 500 tys. ton koksu rocznie. Wsparcie finansowe budowy nowej baterii koksowniczej pozwoli zrealizować nowe plany inwestycyjne kombinatu, które przewidują zwiększenie produkcji docelowo nawet do ok. 1,3 mln ton koksu rocznie, a to oznacza nowy etap rozwoju zakładu.
W ubiegłym roku Koksownia Częstochowa Nowa weszła w jeden z największych europejskich projektów zakładających współpracę nauki z przemysłem, pod nazwą „Inteligentna koksownia”. Wdraża go zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Projekt zakłada stworzenie na bazie częstochowskiej spółki najnowocześniejszego na świecie zakładu produkującego koks. Takiego, który będzie wyznaczał światowe standardy nie tylko w dziedzinie technologii, ale też ochrony środowiska.
(eco)