Remigiusz Rączka poleca na Wielkanoc
Popularny telewizyjny kucharz nie wydziwia ze świątecznymi potrawami.
Rolady wołowe, królik czy kaczka pod każdą postacią są ulubionymi potrawami Remigiusza Rączki, młodego kucharza rodem z Marklowic, mieszkającego obecnie w Wodzisławiu. – Dużo nauczyłem się podglądając kucharki gotujące na weselach – mówi. Dzięki nim poznawał różne kuchenne sztuczki, tzw. knify. Pomagają, szczególnie, kiedy gotuje się dla wielu osób. Niewykluczone, że którąś z tych potraw przygotuje swoim bliskim na zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Śledzie w cieście śmietanowym
Skład: filety śledziowe typu matias – 1 kg, jaja – 2 szt, kwaśna śmietana – 6 łyżek, olej – 1 szklanka, mąka pszenna – 3/4 szklanki, sól, pieprz
Wykonanie: Filety śledziowe namoczyć, osączyć na papierowym ręczniku i zwinąć w ruloniki za pomocą wykałaczek. Żółtka utrzeć z olejem (2 łyżki), śmietaną i połową mąki. Z białek ubić na sztywno pianę, wymieszać z pozostałymi składnikami i dodać resztę mąki. Doprawić solą, pieprzem. Ciasto powinno być gęstsze niż naleśnikowe. Śledziowe ruloniki najpierw panierować w mące (wtedy ciasto lepiej trzyma się śledzi), zanurzyć w cieście i smażyć na rozgrzanym oleju z dwóch stron na jasnozłoty kolor. Potrawa na każdą okazję, sprawdza się np. jako przekąska do piwa.
Pasta cebulowa
Skład: przecież pomidorowy – 3 łyżki, jogurt naturalny – 1 łyżka, cebula – 1 szt., sól, pieprz
Wykonanie: cebulę pokroić w drobną kosteczkę. Przecier wymieszać z jogurtem, doprawić solą i pieprzem. Do masy dodać cebulę i wymieszać. Pasta świetnie współgra ze śledziami w cieście śmietanowym.
Harynczorka
Skład: filety śledziowe typu matias – 0,5 kg, cebula – 1 szt, liść laurowy – 2 szt, ziele angielskie – 4 kulki, pieprz, cukier, przyprawa warzywna typu wegeta, śmietana słodka – 0,5 litra, ocet – około 2 łyżki
Wykonanie: Śledzie wcześniej wymoczyć. Zagotować około 1 litra wody z dodatkiem ziela angielskiego, liścia laurowego i cebuli pokrojonej w piórka. Gotować około 10 minut, odstawić, przyprawić do smaku pieprzem, przyprawą warzywną, cukrem i octem. Raczej nie solić, bo śledzie są słone. Na koniec do ugotowanej zalewy dodawać powoli śmietanę, ale już bez gotowania. Śledzie pokroić w drobną kostkę i dodać do zalewy. Podawać na ciepło lub zimno z ziemniakami z wody.
Święcelnik wielkanocy (proporcje na dwie blaszki)
Skład ciasta: mąka pszenna – 1 kg, jaja – 4 szt, drożdże – 10 dag, mleko – 0,5 litra, cukier – 10 dag, sól, masło lub margaryna – 20 dag
Farsz: kiełbasa surowa podwędzana – 80 dag, boczek wędzony – 50 dag, baleron – 40 dag, szynka wiejska – 40 dag
Przygotowanie: Najpierw trzeba przygotować zaczyn z lekko podgrzanego mleka (około 1 szklanki), drożdży, dwóch łyżek cukru, dwóch łyżek mąki. Drożdże utrzeć z cukrem, zalać mlekiem i posypać mąką. Odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem i poczekać, aż drożdże wyrosną. Następnie do przesianej mąki (1 kg) dodajemy roztrzepane jajka, resztę mleka, wyrośnięty zaczyn drożdżowy, cukier, odrobinę soli i roztopione, ale wystudzone masło (margarynę). Wyrabiamy ciasto tak długo, aż będzie odchodziło od rąk. Następnie lekko posypujemy mąką i pozostawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu na 20 do 30 minut, w zależności jak wyrasta. Czekając na ciasto przygotowujemy wędliny. Polecamy wyroby dobrej jakości, najlepiej swojskie. Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na 2 części. Każdą wałkujemy na grubość około 1 – 1,5 cm. Na środek kładziemy połowę wędlin i zawijamy w roladę. Tak zwinięte ciasto wkładamy do wysmarowanej wcześniej tłuszczem podłużnej foremki. Górną powierzchnię ciasta smarujemy roztrzepanym jajem. Z drugą połową ciasta postępujemy tak samo. Wkładamy do nagrzanego piekarnika (220 stopni C) i pieczemy około 45 minut do godziny. Podajemy dobrze wystudzone.
Tomasz Raudner