Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (233) Data wydania: 26.04.11

U gołębi wielka majówka

Hodowcy gołębi pocztowych szykują się do nowego sezonu. Ptaki będą wracać nawet z 500-kilometrowych tras.

Niebawem rozpocznie się sezon zawodów gołębi pocztowych. Prezes oddziału Rybnik 1 Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Łucjan Biadacz opowiada nam o swojej pasji.

Rybnicki oddział PZHGP jest jednym z najstarszych w regionie. Tradycja hodowania gołębi jest u nas bardzo zakorzeniona, szczególnie w środowiskach górniczych. Gołębie były na Śląsku od zawsze, a wielu hodowców rozpoczęło swoje hobby w młodzieńczych latach. – Gołębie hoduję od kiedy miałem 17 lat. Wtedy było ich kilka, teraz jest dokładnie 120 – mówi Łucjan Biadacz z Golejowa. Sezon lotów rozpoczyna się zawsze w pierwszą niedzielę maja, w tym roku będzie to 1 maja. Hodowcy zgromadzą się dzień wcześniej na mszy świętej w kościele w Suszcu, gdzie rozpocznie się właściwa inauguracja sezonu. – Gołębie przygotowuje się przez cały rok. Obecnie gołębie mają młode. Stare gołąbki paruje się w lutym albo na początku marca. Po dziesięciu dniach samiczka niesie jajka, które są wysiadywane ok. 18 dni. Wykluwa się młody i po 25 dniach się go odstawia. Po ok. 3 miesiącach od odstawienia młody gołąb może brać udział w krótkich lotach – tłumaczy Biadacz.

Jest motywacja, są wyniki

W Polsce najpopularniejszą metodą lotowania jest wdowieństwo. – Rozdziela się samiczki od samców. Wszystko po to, aby gołębie jak najszybciej wróciły z lotu. Najczęściej na loty posyła się samce, a ich nagrodą za lot jest spotkanie z samiczką, która już na niego czeka. To jest dobra motywacja – uśmiecha się gołębiarz z Golejowa. Gołąbki do lotu przygotowuje się w sobotę. Dystanse jakie muszą pokonać są różne, najdłuższe, w których biorą udział nasze gołębie wynoszą nawet 800 km. – Co sobotę stopniowo organizowane są coraz dłuższe loty. Najpierw z Oławy (120 km), później Trzebnica (180 km), Poznań (280 km) i tak po kolei aż do Łeby czyli 530 km. Organizowane są także loty z Niemiec – informuje Biadacz. Czasy przylotu ptaków zawsze uwarunkowane są od pogody. Jeśli wiatr jest sprzyjający i po drodze nie ma przeszkód takich jak burze, czy mgły, gołąb dystans 500 km może pokonać w 6 godzin. – Średnio lecą około 70 km na godzinę – mówi hodowca.

Cenne ptaki

Czy jest to drogie hobby? – Zdecydowanie tak. Trzeba poświęcić dużo pieniędzy na karmy i pielęgnację ptaków, aby coś osiągnąć. Bo liczą się przecież wyniki. Mnie w latach dziewięćdziesiątych udało się cztery razy zdobyć mistrza oddziału. To uważam za największy sukces. Jeśli gołąb ma dobre czasy, jego cena rynkowa wzrasta. Oczywiście w naszych realiach nie można sobie pozwolić na bardzo kosztowne ptaki. Są jednak takie, które kosztują nawet kilka tysięcy euro – zdradza Łucjan Biadacz. Jednym z najsławniejszych gołębiarzy na świecie jest były bokser Mike Tyson, który posiada około 500 ptaków. Do tej pory nikt nie odkrył mechanizmu, dzięki któremu ptaki znajdują drogę do domu i trafiają bezbłędnie. Niektórzy badacze uważają, że gołębie wykorzystują do tego celu pole magnetyczne ziemi.

Szymon Kamczyk