Ekoserwis: Szansa dla śląskich miast
Jest szansa na rewitalizację śląskich miast. O tym, jak wdrażać nowa inicjatywę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dyskutowano 18 kwietnia podczas spotkania z przedstawicielami ponad 100 miast województwa śląskiego.
W trakcie konferencji, w której uczestniczył marszałek województwa Adam Matusiewicz mówiono o tym, w jaki sposób wykorzystać obligacje komunalne i inne instrumenty finansowe dla rewitalizacji poprzemysłowych dzielnic czy kwartałów w naszym regionie.
Zdaniem samorządowców główną przeszkodą dla szybkiej i skutecznej odnowy zniszczonych – najczęściej na skutek działalności przemysłu – części naszych miast jest brak możliwości pokrycia przez gminy pełnych kosztów tych inwestycji.
Co roku WFOŚiGW w Katowicach na termomodernizację i rewitalizację obiektów przeznacza ponad 60 mln zł. Koszty kwalifikowane pozwalające na uzyskanie efektów ekologicznych np. wymianę źródła ciepła, modernizację instalacji c.o., ocieplenie ścian, wymianę okna i drzwi można sfinansować do 80 procent wartości zadania. Innych prac robionych przy okazji termomodernizacji czy kosztów przygotowania inwestycji w ten sposób dofinansować nie można. W efekcie, mimo zaangażowania środków funduszu, pozostawały nie odnowione elewacje, sypiące się schody, przeciekające dachy, zrujnowane instalacje elektryczna itp. Takich straszących swym wyglądem kamienic i całych kwartałów miejskich w naszym regionie jest obecnie bardzo dużo. Dlatego, jak mówiła podczas konferencji Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW, jedyną szansą, aby realnie poprawić jakość życia mieszkańców, a jednocześnie nie spowodować drastycznych podwyżek czynszów, jest rewitalizowanie kompleksowo całych dzielnic, wykorzystując na ten cel m. in. obligacje komunalne notowane na rynku Catalyst.
(eco)