Co dziesiąty dorosły Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek
Chore nerki często nie bolą, lecz ich nieprawidłowa praca doprowadza do zatrucia całego organizmu – mówi dr Adam Riemel, nefrolog i szef wodzisławskiej stacji dializ Fresenius Nephrocare.
– W Rybniku trwa właśnie akcja informacyjna „Nefrotest” zachęcająca mieszkańców do przeprowadzenia badań krwi wykrywających choroby nerek. Co jest celem kampanii „Nefrotest”?
dr Adam Riemel: – Stale obecne w naszej świadomości i mediach są nowotwory oraz choroby serca. Dolegliwości nerek są często bagatelizowane, a nawet uważane za wstydliwe. To bardzo niebezpieczne, bo nieprawidłowo funkcjonujące, chore nerki doprowadzają do zatrucia całego organizmu i uszkadzają prawie wszystkie narządy.
– Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?
– Szkopuł w tym, że choroby układu moczowego rozwijają się skrycie. Specjaliści szacują, że 4 lub nawet 4,5 miliona Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, a kolejne 4 miliony są zagrożone jej wystąpieniem. Biorąc pod uwagę te szacunki, co dziesiąty dorosły ma jakąś postać PChN (przewlekłej choroby nerek), a większość tych osób nie wie, że jest chora na nerki. Gdy nerki są już bardzo zniszczone pojawiają się: ogólne złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, obrzęki nóg i twarzy, suchość skóry, częste oddawanie moczu w nocy.
– Czy są badania, które pozwalają wykryć chorobę zanim pojawią się objawy?
– Warto raz do roku wykonać proste i nieinwazyjne badania moczu i krwi. Są to badanie ogólne moczu i oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi z e–GFR. Ten wskaźnik to orientacyjna wartość, która pozwala ocenić skuteczność pracy nerek. Właśnie takie badania krwi oferujemy za darmo i bez skierowania na naszej stacji w ramach kampanii „Nefrotest”.
– Kto najczęściej choruje na nerki? Kto powinien się zbadać?
– Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, osoby mające w rodzinie chorych na nerki i osoby w starszym wieku.
– Jak możemy sami dbać o nerki?
– Warto kontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cukru we krwi, utrzymywać prawidłową masę ciała, ogólnie mówiąc, stosować zdrową dietę i prowadzić zdrowy tryb życia, rzucić palenie papierosów, a także unikać np. nadmiernego stosowania leków przeciwbólowych, starannie leczyć infekcje oraz schorzenia urologiczne, takie jak np. kamica nerkowa i choroby prostaty.
– Dlaczego to właśnie Nefron, organizacja zrzeszająca stacje dializ, chce poszerzać wiedzę Polaków o chorobach nerek?
– Jeśli chorobę nerek wykryjemy na wczesnym etapie, często można ją zatrzymać czy spowolnić jej rozwój. Dlatego nasz cel numer jeden to zwiększenie wczesnej wykrywalności chorób nerek, a co za tym idzie podarowanie szansy chorym na zahamowanie postępu choroby i w miarę normalne funkcjonowanie. Dysponując sprzętem najnowszej generacji oraz doświadczonym, kompetentnym personelem, jesteśmy w stanie to zrobić.