Wśród rodzimych pejzaży
Wystawa nagrodzonych prac zakończyła XVII edycję Wojewódzkiego Plastycznego Konkursu Ekologicznego „Ocalić od zapomnienia”.
CZERWIONKA – LESZCZYNY. Tematyka „Nasze pejzaże” w tegorocznej edycji konkursu miała zwrócić uwagę uczestników na różnorodność krajobrazów otaczających człowieka oraz zachęcić ich do pokazania piękna, nastrojowości i uroku środowiska, w którym żyją. Organizatorom udało się rozbudzić twórczą wyobraźnię młodych artystów, a efektem tego były aż 622 prace, które napłynęły na konkurs ze 111 placówek oświatowych i kulturalnych z całego Śląska. Przepiękne, w różnorodnej technice, przedstawiające relacje między człowiekiem a światem przyrody, piękno i problemy środowiska. W czwartek, 28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się Pokonkursowa Gala, podczas której podsumowano tegoroczną edycję oraz wręczono nagrody laureatom. – Impreza zorganizowana już po raz osiemnasty, ale z radością obserwujemy, że wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych plastyków i ich opiekunów. To utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie organizowania tego typu przedsięwzięć – stwierdza Mariola Czajkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Ekspresja i inwencja
Jury konkursowe miało trudny orzech do zgryzienia, by spośród kilkuset prac wyłonić najlepsze. Przyznano aż 70 nagród w czterech kategoriach – 11 dla przedszkolaków, 33 dla uczniów szkół podstawowych, 20 dla gimnazjalistów oraz 5 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Swoją nagrodę przyznał też przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami w Czerwionce – Leszczynach. Jej laureatką została 15–letnia Magda Stępień, gimnazjalistka z Częstochowy. – Poziom prac, które ocenialiśmy był wysoki i wyrównany. Oceniając je, zwracaliśmy uwagę na oryginalność, pomysłowość rozwiązań artystycznych oraz szczerość i autentyczność przekazu autorów. Prace charakteryzowały się różnorodnością i wyszukanymi formami plastycznej ekspresji – podkreślali członkowie jury. W nagrodę laureaci, którym kibicowali rodzice i opiekunowie odebrali przepięknie wydane książki o tematyce korespondującej z przesłaniem konkursu. Młodym artystom gratulacje złożyli burmistrz Wiesław Janiszewski, Marek Profaska – przewodniczący Rady Miejskiej oraz szef gminnej Komisji Ochrony Środowiska Ryszard Jąderko. O muzyczną oprawę gali zadbał zespół „Światełko” z leszczyńskiego domu kultury.
Laureatka Natalka Raszka (6 lat) grupa „Zajączki” z Przedszkola nr 8 w Dębieńsku (swoją pracę wykonała pod okiem wychowawczyni Aleksandry Szymura). – Sama się nauczyłam rysować i lubię rysować wszystko, a najbardziej pastelami. Ale nie pędzelkiem tylko paluszkami. Na konkurs paluszkami namalowałam chłopczyka i dziewczynkę jak idą do domu przez las. I namalowałam drzewa, kwiatki i dom.
(MS)