Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (239) Data wydania: 07.06.11

Brak równowagi powodem choroby

Medycyna alternatywna może pomóc nam w walce ze zmęczeniem i chorobami.

Dla wielu osób katorgą jest oczekiwanie na wizytę u lekarzy specjalistów, które może się wydłużać nawet do kilku miesięcy. W bólu i zmęczeniu przychodzi z pomocą medycyna alternatywna.

Obecnie gabinety oferujące pomoc medycyną naturalną pojawiają się jak grzyby po deszczu. Przy wyborze tego typu specjalisty warto jednak zapoznać się z jego osiągnięciami i wykształceniem. Warto sprawdzić także stosunek terapeuty do medycyny konwencjonalnej, która powinna być podstawą, a medycyna alternatywna powinna ją wspierać, nigdy wykluczać. Spośród wielu terapii, jakie stosuje leczenie niekonwencjonalne, na uwagę zasługuje bioenergoterapia. Niegdyś wyśmiewana, obecnie jest coraz częściej zalecana jako dodatek także przez lekarzy. – Najważniejsze, aby terapia współgrała z leczeniem zaleconym przez lekarza – mówi Aniela Hamerla, bioenergoterapeutka z Rybnika–Zebrzydowic. – Terapia energetyczna jest metodą nieinwazyjną, która nie powoduje żadnych skutków ubocznych. To oddziaływanie na wewnętrzną energię organizmu jako całości i poszczególnych organów. Nawet osoby sceptycznie nastawione, po seansie i uldze jaką odczuwają, nastrajają się pozytywnie na tą metodę. Jeżeli coś pomaga, to czemu z tego nie korzystać. Jeżeli jednak choroba jest w zbyt zaawansowanym stadium, nie pomogę ani ja ani lekarz. Czasem lekarze polecają tego typu terapie – dodaje pani Aniela, która za swój największy sukces uważa uleczenie pacjenta ze wczesnego stadium raka płuc.

Masaż dla ciała i ducha

Innymi formami medycyny niekonwencjonalnej są lecznicze masaże oraz refleksologia. Jednym z masaży, które pomogą ulżyć naszemu ciału jest ma–uri. – Jest to masaż polinezyjski. Główne jego działanie to wyrównanie energii w ciele. Jeżeli notorycznie jesteśmy poddawani stresowi, nasze organy wewnętrzne się blokują. Przez rozluźnienie następuje uwolnienie ze stresu, lepsze dotlenienie organizmu, co przekłada się na nasze ogólne funkcjonowanie – zapewnia Katarzyna Nuzikowska–Drozd, masażystka z Rybnika. Masaż ma–uri we współpracy z innymi metodami, np. akupunkturą, może nawet wyprowadzić człowieka z depresji. Refleksologia skupia się na naszych stopach, na których znajduje się odzwierciedlenie naszego całego organizmu jak również mają początek niektóre z meridianów – kanały energetyczne narządów. Terapia ta, jak wiele innych z zakresu medycyny alternatywnej wywodzi się ze wschodu. Wizerunki medyków uciskających stopy i ręce pacjentów znaleziono nawet w egipskich piramidach. – Poprzez masaż stóp uruchamiamy samonaprawcze zdolności organizmu – konkretyzuje Katarzyna Nuzikowska–Drozd.

Jedz zgodnie z naturą

Medycynę konwencjonalną warto także połączyć z odpowiednim żywieniem, które nie musi wiązać się z wyrzeczeniami. – Nieodpowiednie odżywianie może objawiać się złym samopoczuciem, a nawet chorobami. W swoich poradach wskazuję ludziom, jak zdrowo i fajnie się odżywiać. Wszystko ma podłoże naturalne – mówi Izabela Rajter, dietetyk tradycyjnej medycyny chińskiej. Najlepiej jeść więcej rano niż wieczorem, ponieważ o poranku nasz organizm ma więcej energii. – Dobrze jest także odżywiać się według pór roku. Jeżeli mamy zimę, powinniśmy się dogrzewać. Jedzenie ma dwa rodzaje energii. Pewne pokarmy wychładzają, a inne ocieplają – tłumaczy dietetyczka. Ogrzać więc mogą nas np. produkty gotowane, kawa oraz produkty mięsne, także przyprawy takie jak cynamon, goździki, pieprz. Oziębić nasz organizm mogą natomiast produkty surowe, takie jak sałatki, owoce (szczególnie cytrusy)oraz produkty mleczne i … zwykły cukier. Chłodząco działa także zielona i czarna herbata. Szczególnym błędem, który obecnie popełniają rodzice jest karmienie dzieci o poranku produktami mlecznymi z cukrem, które wychładzają. Takie działanie prowadzi do mniejszej koncentracji dziecka oraz chorób, np. kataru.

Franciszek Mazur, endokrynolog

Medycyna niekonwencjonalna to temat rzeka. Osobiście mam bardzo negatywne doświadczenia z tego typu działaniami i nie polecam, a nawet przestrzegam przed często tragicznymi konsekwencjami. Były przypadki znachorów, którzy mieli leczyć guzy piersi za pomocą pewnych maści. Okazywało się, że miało to działanie zupełnie odwrotne, a efekty były katastrofalne. Pacjenci, którzy chcą korzystać z tego typu metod, powinni to uzgodnić ze swoim lekarzem. To ich własny wybór, ale osobiście nie mam o tym dobrego zdania.

Niekonwencjonalne metody zwalczania dolegliwości

Akupresura – leczenie określonych miejsc ciała przez ucisk rękoma. Polega na głaskaniu, uciskaniu i opukiwaniu chorych miejsc. Wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej.

Akupunktura – leczenie ciała przez nakłuwanie igłami. Obecnie jest coraz częściej wykorzystywana jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny.

Aromaterapia – obecnie bardzo rozpowszechniona metoda leczenia, polegająca na używaniu odpowiednich zapachów, najczęściej roślinnych i ziołowych.

Bioenergoterapia – dotychczas nieco znienawidzona przez akademickich medyków metoda, którą wielu uważa za szarlatanerię. Równie wielu ludzi jednak miało do czynienia z bioenergoterapią i odczuło jej pozytywne efekty. Metoda polega na leczeniu bioenergią przekazywaną przez ręce terapeuty.

Hipnoterapia – leczenie za pomocą hipnozy, przez częściowe wyłączenie świadomości.

Irydologia – kwestionowana przez medycynę konwencjonalną metoda wykrywania chorób za pomocą analizy tęczówki oka. 

Radiestezja – usuwanie czynników chorobowych za pomocą różdżek i wahadełek, powiązane często z bioenergoterapią. Radiestezja jest też często używana do wykrywania żył wodnych oraz innych przedmiotów przez wykrycie ich energii.

Refleksologia – polega na uciskaniu punktów na stopach, które odpowiadają poszczególnym częściom organizmu. 

(ska)