Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (241) Data wydania: 21.06.11

Leczą światłem i laserem

Dermatologia szpitala w Rybniku to jeden z dwóch takich specjalistycznych oddziałów od Gliwic po Racibórz. Leczniczo i diagnostycznie zabezpiecza teren zamieszkały przez ponad milion osób.  

RYBNIK. Na oddziale miesięcznie hospitalizowanych jest około 40 chorych. Rocznie przewija się przez niego ponad 400 pacjentów. Leczone są tu bardzo trudne diagnostycznie i terapeutycznie schorzenia skóry. Zarówno u dorosłych, jak i dzieci. 

Zdrowie pacjenta, jego komfort i dobre samopoczucie są priorytetem doświadczonej kadry lekarzy specjalistów i personelu pielęgniarskiego. Pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowocześniejszych metod leczenia, wcześniej niedostępnych w publicznej służbie zdrowia. Ponieważ rybnicka dermatologia jest jednym z dwóch w regionie oddziałów specjalizujących się w leczeniu wszystkich schorzeń dermatologicznych do Rybnika oprócz chorych z regionu trafiają tu pacjenci z Jastrzębia Zdroju, Żor, Gliwic, Knurowa, Raciborza, Rydułtów i Wodzisławia Śląskiego. Jest też jednym z trzech oddziałów na Śląsku (oprócz Tychów i Bytomia) mającym akredytację resortu zdrowia do prowadzenia specjalizacji lekarzy z zakresu dermatologii i wenerologii. – Choroby dermatologiczne to nie tylko przysłowiowe „wysypki”. To wiele bardzo poważnych schorzeń, często zagrażających życiu jak choroby pęcherzowe, kolagenozy czy nowotwory skóry – mówi Dorota Sobel, ordynator oddziału dermatologicznego rybnickiego szpitala. Tymczasem NFZ skąpi na ich leczenie i rok rocznie tnie kontrakt oddziału, mimo likwidacji w ostatnich latach okolicznych oddziałów dermatologicznych w Gliwicach, Rydułtowach, Raciborzu. 

Od alergii po nowotwory

Dermatologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, liszaj płaski, choroby z kręgu rumieni (rumień guzowaty), różne postacie kolagenoz, owrzodzenia podudzia, różnego rodzaju łysienia, fotodermatozy, czyli choroby związane ze  słońcem. – Hospitalizujemy pacjentów z chorobami alergicznymi jak wyprysk kontaktowy, uczulenia polekowe, pokrzywki. Mamy pacjentów z chorobami ropnymi skóry, zakażeniami wirusowymi np. półpaśce o ciężkim przebiegu. Choć powszechnie sądzi się, że nie ma już chorób wenerycznych, nadal rozpoznajemy rocznie kilka przypadków kiły – wylicza ordynator Dorota Sobel. W przypadku leczenia i diagnozowania chorób alergicznych pacjent ma możliwość wykonania testów alergicznych. Oddział w oparciu o wysoce specjalistyczne badania immunologiczne zapewnia chorym pełną diagnostykę i leczenie kolagenoz oraz chorób pęcherzowych. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych, pacjent ma robione badania histopatologiczne i immunohistochemiczne. – Wielu pacjentów zgłasza się do oceny znamion barwnikowych typu „pieprzyki”. Badania dermatoskopowe pozwalają nam na wykrywanie i profilaktykę bardzo groźnego raka skóry jakim jest czerniak oraz innych nowotworów złośliwych i niezłośliwych skóry – wyjaśnia pani ordynator. Lekarze z oddziału trzy razy w tygodniu przyjmują pacjentów w szpitalnej poradni. Niestety tu liczba pacjentów też jest ograniczona przez kontrakt NFZ. – Tutaj pacjent po wypisie jest kontrolowany odnośnie skuteczności leczenia. Może też kontynuować zabiegi np. światłoterapię – wyjaśnia pani ordynator. Lekarze przeprowadzają konsultacje na innych szpitalnych oddziałach oraz w rybnickim psychiatryku. 

Sprzęt na najwyższym poziomie

Oddział jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i specjalistyczną aparaturę medyczną na poziomie kliniki dermatologicznej, których pozazdrościć mogą mu inne szpitale. Chorzy są leczeni metodą światłolecznictwa czyli fototerapii. To jedna z nowoczesnych metod, która nie obciąża pacjenta preparatami doustnymi. W fototerapii lekarze wykorzystują nowoczesne  urządzenia do naświetleń miejscowych oraz całego ciała promieniami UVB szerokie spektrum, wąskopasmowe naświetlanie UVB 311 nm oraz terapię PUVA. Duma oddziału to gabinet fototerapii z nowoczesną kabiną PUVA, gdzie naświetla się głównie chorych na łuszczycę, bielactwo, łysienie plackowate i atopowe zapalenie skóry. Nowoczesny sprzęt to także specjalne lampy do naświetlania rąk i stóp wykorzystywane np. w leczeniu łuszczycy odwróconej i krostkowej. – Dzięki nim, nie trzeba naświetlać całego pacjenta, a tylko chore miejsca – wyjaśnia pani ordynator. Lampy to nie jedyny sprzęt jakim dysponuje oddział. Może się też pochwalić wysokiej klasy: laserem niskoenergetycznym, elektrokoagulatorem i dermatoskopem. Ponadto korzysta z nowoczesnego zaplecza diagnostycznego całego szpitala w tym: tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, USG Dopplera i wielospecjalistycznych konsultacji na miejscu.

Pełen komfort

Pacjenci oddziału dermatologicznego są leczeni w komfortowych warunkach. Na chorych czeka jedenaście sal 2 i 3 osobowych – każda z osobnym węzłem sanitarnym, elektronicznym systemem komunikacji i dostępem do telewizji. Mogą też korzystać z oddziałowej kuchni.  Na oddziale są znakomicie wyposażone pokoje zabiegowe, gdzie chorym m.in. zmienia się opatrunki i wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Pacjentami zajmuje się zespół fachowców z dziedziny dermatologii – czterech lekarzy z IIo specjalizacji, dwóch będących w trakcie robienia specjalizacji i 11 pielęgniarek. 

Bez długich kolejek 

Obsada lekarska oddziału to dwóch lekarzy pełnoetatowych, trzech niepełnoetatowych i jedna wolontariuszka. – To za mało. Pacjenci chcą się u nas leczyć, ale nie mamy wystarczającego kontraktu. Gdybyśmy mieli większą obsadę lekarską, a NFZ dał większy kontrakt moglibyśmy leczyć dwa razy więcej chorych i lepiej wykorzystać sprzęt który mamy – stwierdza ordynator Dorota Sobel. Dodaje, że wielu pacjentów jest odsyłanych, bo nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, a do szpitala zamiast do poradni dermatologicznej kierowani są przez lekarzy POZ. Pacjenci z poważnymi chorobami dermatologicznymi czy w stanach nagłych przyjmowani są bez kolejki. W innych przypadkach ustalanie terminów ogranicza kontrakt NFZ, ale zazwyczaj oczekiwanie nie trwa dłużej niż 2 tygodnie.

Obsada lekarska oddziału: lekarze z II0 specjalizacji – ordynator Dorota Sobel, z-ca Barbara Szynol – Woźniak, Alicja Buchwald, Agnieszka Sobel-Juszczyk; lekarze w trakcie robienia specjalizacji – Katarzyna Cygan, Dagna Chmielowska-Wieczorek. 

Poza Rybnikiem oddział dermatologiczny na obszarze od Rybnika po Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Knurów i Gliwice oraz Rydułtowy, ma jeszcze tylko szpital w Wodzisławiu Śląskim.

Oddział dermatologiczny ma dużą tradycją. Powstał w 1954 r. Do chwili oddania nowego szpitala w Orzepowicach mieścił się w zabytkowym budynku szpitala Juliusz.  

Kontakt z oddziałem dermatologicznym WSS nr 3 w Rybniku: sekretariat – (32) 429 18 52, ordynator – (32) 429 18 50, dyżurka lekarska – (32) 429 18 99, oddziałowa – (32) 429 18 51, punkt pielęgniarski – (32) 429 18 66.  

Małgorzata Sarapkiewicz