Zgłoś rodzinę do ubezpieczenia zdrowotnego
Jesteś jedynym żywicielem rodziny? Współmałżonek i dzieci są na twoim utrzymaniu? Pamiętaj, że powinieneś ich zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.
Polskie prawo przewiduje równy dostęp do służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku mamy zapewniony dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Ta jest zagwarantowana dla osób podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma z tym problemu w przypadku osób aktywnych zawodowo, wykonujących pracę na etacie, czy prowadzących własną działalność. Co jednak zrobić, by móc korzystać z bezpłatnej służby zdrowia, gdy dana osoba nie pracuje, bądź jest uczniem lub studentem? Nic trudnego. Wystarczy, że osoba pracująca poinformuje swojego pracodawcę o niepracujących członkach najbliższej rodziny. Ten zaś ma obowiązek zgłoszenia takich osób w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny swojego pracownika.
Których członków rodziny można zgłosić swojemu pracodawcy? Poza małżonkiem i dziećmi do 26 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki) ubezpieczeniem, jako członkowie rodziny, mogą być też objęci tzw. wstępni, czyli matka i ojciec, lub dziadkowie pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym. Należy pamiętać, że ubezpieczenie członków rodziny pracownika jest obowiązkiem pracodawcy. Wcześniej jednak ubezpieczony pracownik musi poinformować pracodawcę o każdym z jego rodziny, kto powinien podlegać ubezpieczeniu, a nie ma do niego żadnego innego tytułu. Wówczas pracodawca w ciągu siedmiu dni zgłasza taką osobę do ZUS. W celu dokonania takiego zgłoszenia płatnik składek, czyli pracodawca składa do zakładu deklarację ZUS ZCNA. W zależności od tego, ilu pracowników zatrudnia płatnik składek, deklaracje przekazuje w formie elektronicznej bądź papierowej. Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia, gdy w firmie pracuje powyżej pięciu osób, z drugą, gdy zatrudnionych jest nie więcej niż pięciu pracowników.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego rodziny pracownika nie wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki. Niezależnie od liczby zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny wynosi ona 9 proc. podstawy wymiaru.
W innej sytuacji znajdują się studenci powyżej 26 roku życia, którzy z różnych względów nie mogą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy rodziców. Wówczas obowiązek zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego ma macierzysta uczelnia. Student musi jednak poinformować o tym władze uczelni.
(r)