Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (249) Data wydania: 16.08.11

HISTORIE NASZYCH ULIC

Plac Wolności

Historia Placu Wolności sięga co najmniej 1861 roku. Z tego roku pochodzi pierwsza mapa, na której zaznaczone jest Vorstad Lona, czyli Przedmieście Łony. – Nazwa ta jednak, wraz z urzeczywistniającą się powoli koncepcją „nowego miasta” na południe od rynku, o czym wspominaliśmy już przy okazji historii ulicy Kościuszki, dość szybko zmieniona została na Neue Ring, czyli Nowy Rynek – mówi dyrektor rybnickiego muzeum, Bogdan Kloch. – Pod taką też nazwą widnieje na planach wodociągów z roku 1904 – dodaje. Po I wojnie światowej, gdy cesarstwo upadło, nazwa została zmieniono – miejscu nadano nazwę Plac Wolności. – Można rozumieć do wielorako, jednak najprawdopodobniej miała to być przeciwwaga do znajdujących się tam, a zniszczonych w okolicach roku 20. zabytków pocesarskich, jak pomnik sedański (pomnik upamiętniający zwycięstwo  wojsk pruskich nad armią Napoleona III, w związku z czym ten ostatni kapitulował). Wolność, to także zniesienie jarzma zaborcy, stąd też mnogość interpretacji – komentuje dyrektor muzeum. Ciekawostką w tym wypadku jest to, że ambitnych celów stworzenia nowego rodzaju zabudowy w tej części Rybnika nie porzucono do końca. Zachował się szkic architekta z wczesnych lat 30. XX wieku, który przedstawia bardzo futurystyczną, jak na owe czasy i nowoczesną wizję Placu Wolności, z jednej strony węzła komunikacji, z drogą główną i zatoką, z drugiej zaś swoistego osiedla. Ta wizja, jak zresztą nazwa „Plac Wolności” długo się nie obroniły, szczególnie po roku 39. Zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich dokonała się nazyfikacja regionu, w tym zmiana nazewnictwa ulic. Plan Wolności przemianowany więc został na.... Plac Adolfa Hitlera. – Nazwa mówi sama za siebie. Jeśli nadaje się takiemu miejscu imię najważniejszej osoby w Rzeszy, to oznacza, że pełniło ono specjalną funkcję, było ważne i wystawne – komentuje Bogdan Kloch. I tak też było, na pocztówce z czasów wojny, z prawej strony widać wyraźnie zarys wiszących przy budynku flag z charakterystyczną swastyką. A to oznacza, że znajdowała się tam jakaś instytucja III Rzeszy. – Nie jesteśmy jeszcze w stanie namierzyć wszystkich punktów na mapie Rybnika, gdzie naziści umiejscowili swoje biura i ważniejsze punkty administracji. Jest to kwestią czasu, bo zbiory z tego okresu mamy okazałe – komentuje dyrektor Kloch. Zaraz po wojnie Adolf Hitler Platz zniknął z mapy Rybnika, a na jego miejsce powrócił... Plac Wolności. – Stalinizm i później komunizm z wolnością miał dobre skojarzenia, mimo wszystko. Stąd też nie zdecydowano się nadać temu miejscu nazwy np. Józefa Stalina, w odpowiedzi na imię Adolfa Hitlera. Plac Wolności po wojnie został przywrócony i nazwa ta pozostała w Rybniku do dziś – dodaje Bogdan Kloch.

(mark)

Już za tydzień kolejny odcinek cyklu „Historie naszych ulic”, w którym TR we współpracy z Muzeum w Rybniku odsłania przed czytelnikami ciekawe, a często nieznane perypetie rybnickich ulic i placów.