Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (249) Data wydania: 16.08.11

Wybitni artyści malowali gminę

Na plener malarski zjechali artyści z całej Europy. Ich prace można podziwiać w jankowickiej galerii.

W gminie odbył się pierwszy Międzynarodowy Plener Malarski, z udziałem profesjonalnych artystów z Polski, Włoch, Niemiec i Czech. Jest to trzeci plener w gminie, a dwa poprzednie łączyły malarzy z naszego regionu.

Świerklany. Plener odbył się w ramach projektu „Przez malarstwo ku jedności”. Artyści do gminy przyjechali już w piątek 5 sierpnia, aby przez tydzień wypatrywać najpiękniejszych krajobrazów i inspiracji twórczych. Plener mógł odbyć się dzięki dotacji w wysokości 20 tys. zł., otrzymanej z Fundacji Współpracy Polsko–Niemieckiej. Znakomitą grupę artystów, biorących udział w wydarzeniu, stanowili Niemcy, zrzeszeni w Związku Artystów Plastyków Niemiec. Jak skomentował Bruno Wioska, ciężko zebrać tak znakomitą grupę artystów. – To naprawdę duży sukces, że spotkały się tutaj tak znamienite nazwiska z całej Europy. Każdy z artystów uczestniczących w plenerze, ma znaczące osiągnięcia na arenie międzynarodowej. To zaszczyt pracować z taką grupą – podkreślił reprezentant Niemiec. Jak się okazuje, w Niemczech zainteresowanie plenerem było ogromne, ale ilość miejsc była ograniczona. – Polscy artyści są bardzo cenieni w Niemczech. Po uczestnictwie w kilku wcześniejszych plenerach w Polsce, wielu artystów również chciało przyjechać, choć mogliśmy wziąć określoną liczbę osób. Myślę, że jeśli w przyszłym roku plener znów się odbędzie,  na pewno będziemy – zapewnił Bruno Wioska.

Dyskusja o kulturze

W przerwach pomiędzy pracą, plastycy odwiedzili ciekawe miejsca i ludzi Świerklan i Jankowic. W urzędzie gminy odbyło się spotkanie artystów z władzami gminy. Zawiązała się dyskusja na temat dofinansowania do szeroko pojętej sztuki i kultury, które przekazują polskie samorządy. – To pięknie, że gminy i miasta utrzymują ośrodki kultury i pielęgnują sztukę. Niestety u nas musimy radzić sobie sami, bez jakichkolwiek dotacji ze strony administracji – mówiła Małgorzata Blonska–Ciardi, artystka mieszkająca od 30 lat we Włoszech. Artyści natchnienia szukali nie tylko wśród arkadyjskich pejzaży Świerklan, ale również w otoczeniu obiektów przemysłu i miejscowej architektury. Najpopularniejszym elementem obrazów okazała się kopalnia Jankowice wraz z motywami górniczymi oraz kościół w Świerklanach. W przedostatni dzień pracy, artyści wybrali się na wycieczkę do Krakowa, aby obejrzeć zabytki polskiej historii.

Trzeci raz

Pomysłodawczynią i komisarzem pleneru była kustosz Galerii Twórców Nieprofesjonalnych „Jan” w Jankowicach Elżbieta Pierchała. – To już trzeci plener malarski w naszej gminie i widać, że spotkania te stają się coraz lepsze, a także artyści prezentują najwyższą klasę. Gmina również oprócz szerokich kontaktów międzynarodowych zyska wymierne wartości, jakimi są obrazy artystów, które pozostaną u nas – zapewnia Elżbieta Pierchała. „Mokra” wystawa prac poplenerowych odbyła się w niedzielę 14 sierpnia z udziałem wszystkich artystów, a wystawa gotowych prac powstałych w czasie świerklańskiego pleneru odbędzie się w październiku. Podczas „mokrej” wystawy, w galerii „Jan” można było podziwiać także fotografie wykonane techniką malowania światłem, które idealnie łączyły się z artystycznymi wizjami malarzy.

Szymon Kamczyk

 

Minh Dam (Polska)

Urodził się 17 maja 1984 roku w Hanoi, w Wietnamie. W Polsce mieszka od 1991 roku. Studiuje na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obronił dyplom inżynierski w czerwcu 2009 r. Prowadzi autorski kurs rysunku i malarstwa akwarelowego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz współpracuje z agencjami reklamowymi i biurami architektonicznymi przy odręcznych wizualizacjach i ilustracjach reklamowych.

Christel Andrea Steier (Niemcy)

Urodziła się w 1958 roku w Genkingen, dzielnicy Reutlingen, obecnie mieszka w Bernau im Schwarzwald. W latach 1989-91 studiowała malarstwo, jest niezależnym twórcą prowadzącym własne studio. Należy do stowarzyszeń BBK Südbaden – Freiburg, GEDOK Stowarzyszenie Młodej Sztuki, zarządza projektem rzeźb i obiektów w Feldberg „Sen o lataniu”. Jest laureatką licznych nagród, m.in. Kunstpreis 2010 Ministerstwa Kultury Iraku, Prix ouvres sur papier w Paryżu oraz Kunstpreis Mummenschanz. Jej wystawy można było podziwiać m.in. w Bavaria Bohemia Centrum w Schoensee, Pulchri Studio w Hadze, Frauenmuseum w Bonn czy Real Circulo Artistico w Barcelonie.

Jacek Sztuka (Polska)

Ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia oraz w pracowni rysunku prof.Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Uczestniczył także w stypendium w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze w pracowni malarstwa prof. Johannesa Grützke w 1999/2000. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2001 roku. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, prowadzi zajęcia Reklamy Wizualnej. Doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2006 roku. Członek Zarządu ZPAP Okręgu Częstochowskiego oraz Sekcji Pastelistów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował także 10 wystaw indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), Freies Museum Berlin w Berlinie (2009) oraz w Schloss w Harzbergu.

Norbert Küpper  (Niemcy)

Urodzony w 1964 roku w Kolonii. W latach 1989-91 pobierał lekcje gry na gitarze u Gabriele Dietrich w Szkole Muzycznej w Kolonii. Studiował historię sztuki, filozofię i pedagogikę na Uniwersytecie w Kolonii. Studiował sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie oraz w Fachhochschule Köln, pod okiem prof.  Wernera Schriefersa. Jest członkiem stowarzyszenia artystów BBK Kolonia oraz założycielem Kölner Graphikwerkstatt e. V. Mieszka i pracuje jako malarz i gitarzysta w Kolonii. Jest laureatem nagrody sztuki diecezji Rottenburg-Stuttgart, Villa Romana-Stipendiums, gdzie nagrodą było 10 miesięcy pobytu we Florencji oraz jest zwycięzcą w konkursie na plakat Ehrenfeld festyn uliczny, Kultur Köln 30. Od 1988 roku jest autorem wielu wystaw na terenie Niemiec, Belgii, Francji i Włoch.

Helga Santel (Niemcy)

Urodzona w 1950 roku w Czechach, mieszka i pracuje jako plastyk w Leverkusen. Długo przebywała w USA, gdzie została uhonorowana w 2001 roku „Błękitną Wstęgą” za malarstwo plenerowe. Jest autorką licznych wystaw w kraju i za granicą. Obrazy artystki mówią o myślach i uczuciach, związkach, samotności, marzeniach i wyobraźni, gdzie rzeczywistość nie pomniejsza się, ale tylko pozostaje uproszczona. W swoich dziełach zachowuje raz po raz pewne symbole, jak  księżyc i cienie. Celem artyski jest przekazać widzowi pokój i harmonię, ale także zachęcić do myślenia nad możliwością istnienia innej rzeczywistości poza światem widzialnym. Od ponad roku, Helga Santel zajmuje się gobelinami, które tworzy w studio „Art Protis” w Brnie, w którym powstają także jej obrazy olejne.

Hella Grosse (Niemcy)

Urodziła się w Hamburgu w 1943 roku, obecnie mieszka w Grafschaft-Vettelhoven. W latach 1962-64 pracowała w grupie roboczej dla młodych, jako edytor filmów w telewizji w Hamburgu. Od 1964 do 1967 roku pracowała w dzienniku w Hamburgu, a później dla WDR w Kolonii. Odbyła dwie podróże do Afryki, gdzie pracowała jako korespondent dla studia ARD w Nairobi, a później Deutsche Welle. Od 2001 roku jest autorem wielu wystaw w galeriach na terenie Kolonii – Bonn.

Bruno Wioska (Niemcy)

Urodzony w Mysłowicach. Zdobył dyplom magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Od roku 1971 do 1976 był zatrudniony w redakcji „Panorama” w Katowicach jako Starszy Redaktor Graficzny. W roku 1982 współuczestniczył w założeniu Tygodnika „TAK i NIE”, gdzie pracował jako kierownik działu graficznego do roku 1985. W latach 1975 do 1987 prowadził własną pracownię reklamy. W latach 1978 do 1980 pracował w

Urzędzie Miejskim w Mysłowicach jako Naczelny Plastyk Miasta. Od roku 1987 mieszka w Niemczech. Pracował jako Grafik Designer w „BUND” Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland. Od 1994 roku posiada własne studio. Od roku 2002 członek BBK Bonn - Zwiazku Artystów Plastyków Niemiec. Od roku 2005 Członek Zarządu BBK Bonn. Założyciel i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego oraz dyrektor artystyczny ARS PORTA International e.V. Brał udzial w licznych wystawach w Niemczech, Francji oraz w Polsce.

Elżbieta Pierchała

(Polska – komisarz pleneru)

Jest emerytowaną nauczycielką, absolwentką cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi Galerię Twórców Nieprofesjonalnych „Jan” w Jankowicach. Jest członkiem Grupy Twórczej ATELiER w Żorach, jak również pomysłodawczynią plenerów malarskich „Świerklany – Jankowice”. Maluje od kilku lat głównie pejzaże i kwiaty. Jest  uczestniczką 3. Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Żorach. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych Grupy Twórczej ATELiER. W 2008 jej prace zakwalifikowane zostały do konkursu „Rudzka jesień w Rudzie Śląskiej”. W 2009 roku uczestniczyła w IX Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w Strumieniu. W 2010 r. w tymże konkursie w kategorii malarstwo i grafika zdobyła III miejsce. W galerii prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Małgorzata Blonska-Ciardi (Włochy)

Urodziła się we Wrocławiu, gdzie kształciła się artystycznie, uczęszczając do studia prof. doc. Ryszarda Natusiewicza, a następnie Weroniki Mielickiej. Studiowała 2 lata na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej, po czym przeniosła się na studia do Włoch. Studia skończyła we Florencji na wydziale architektury Uniwersytety Florenckiego oraz również w Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła tytuł magistra w dziedzinie bioarchitektury na wydziale inżynierii Uniwersytetu Bolońskiego i zaliczyła staże projektowe w Rzymie z pionierami bioarchitektury europejskiej, takimi jak Lucien Kroll, czy Ugo Sasso. Zawód architekta dzieli z działalnością artystyczną w myśl idei mistrzów renesansu. Znana jest na terenie Toskanii dzięki licznym wystawom i organizacji międzynarodowych spotkań sztuki nowoczesnej. Współpracuje jako korespondent do spraw sztuki i architektury z Informatorem Kulturalnym Biuletyn Polski oraz lokalną telewizją. Jest założycielką International Art Meeting oraz „Art & Integration”. Jest wiceprezesem Związku Kulturalnego „Borgo nel Querce”. Organizowała wystawy m.in. we Florencji, Montecarlo, Treviso, a w najbliższym czasie wybiera się na wyspę Pianosę na plener malarski.

Wiola Gaszka (Polska)

Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Autorka cykli obrazów inspirowanych symboliką staroegipską oraz światłem (w bardzo szerokim znaczeniu tego pojęcia – rozumianym również jako miłość, radość życia czy dążenie do prawdy). Współtworzy grupę plastyczną „Żywioły”. W 1990 roku ukończyła liceum plastyczne – ze specjalnością: „artystyczny druk sitowy”. Kilka lat później podjęła zaoczne studia w Cieszynie. Tematem pracy magisterskiej była symbolika solarna w sztuce Egiptu – wątek pojawiający się niezwykle często w pracach artystki, również tych tworzonych po okresie studiów. Ukończywszy liceum, Wiola Gaszka przez pewien czas pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole, a następnie jako animator kultury w rodzinnych Świerklanach – w ramach tej ostatniej funkcji organizowała między innymi warsztaty plastyczne, taneczne oraz wystawy. Od 1999 roku pracuje w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach .

Helmut Matura (Polska)

W latach 50. XX wieku uczęszczał na zajęcia w zespole plastycznym przy kopalni „Wieczorek”. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Krakowie. Następnie podjął pracę w kopalni „Wieczorek” jako górnik. W 1985 przeszedł na emeryturę i powrócił do Grupy Janowskiej, a od 1989 jest jej kierownikiem. Wykonuje obrazy olejne, akwarelę i grafikę. Ulubionym tematem malarza jest pejzaż zwłaszcza przemysłowy. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą i współpracował z Galerią  „Art-Ballauf” w Niemczech oraz z Beskidzką Galerią Sztuki. Jego prace prezentowane są m.in. w Galerii Twórców Nieprofesjonalnych „Jan” i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Adam Kunikowski (Polska)

Urodzony w 1950 r. w Warszawie; członek ZPAMiG. Najchętniej podejmuje temat pięknego krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych

i batalistycznych. Twórczość  Kunikowskiego jest silnie osadzona w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego. Rozlewiska, bezkresne łąki, zakola rzeczne, zapomniane wsie i opuszczone wiatraki uzewnętrzniają ludzką tęsknotę za pięknem natury, która dla tego artysty zawsze była źródłem inspiracji i tematem malarskich dywagacji. Autor wybiera tematy współczesne, bliższe własnemu doświadczeniu. Uchwycone krajobrazy stara się przedstawiać w sposób komunikatywny, pragnąc wydobyć elementy piękna i harmonii, a także oddać klimat danego miejsca. Artysta uczestniczył w wielu wystawach, m.in. wystawie poplenerowej – „Władysław Reymont i jego czasy” w Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, w wystawie poplenerowej w Gostyninie w 2009 roku i wystawie zbiorowej Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Renata Filipova (Czechy)

Urodzona w 1941 roku w Karvinie. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Ostrawie, wydział promocji sztuki. Przez wiele lat pracowała w branży reklamowej oraz organizowała koncerty i spektakle teatralne. Od 1974 roku zajmuje się sztuką przez duże S. Zajmuje się technikami malarstwa olejnego, art protis oraz własną techniką PET-art, czyli tworzeniu dzieł sztuki z plastikowych butelek. Jej prace można podziwiać m.in. w Galerii Narodowej w Pradze. Obecnie mieszka i tworzy w Karvinie. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw, m.in. w Karvinie, Pradze, Cieszynie, Bytomiu, Schopf w Szwajcarii i w Rybniku.

Nie tylko dla profesjonalistów

Równocześnie z plenerem międzynarodowym, w jankowickiej galerii, prowadzone były warsztaty plastyczne dla twórców z terenu gminy. Każdy nieprofesjonalny artysta mógł więc zapoznać się z tajnikami różnych technik malarstwa oraz stworzyć własne dzieła. Profesjonalni artyści biorący udział w plenerze wielokrotnie prezentowali techniki, którymi posługują się na co dzień. Dla wielu ciekawym doświadczeniem był pokaz akwarel Minha Dama, Wietnamczyka mieszkającego na stałe w Warszawie oraz wykład Bruna Wioski z Niemiec. Pokazowym obiektem był oczywiście kościół pw. św. Anny w Świerklanach. Warsztaty plastyczne dla artystów nieprofesjonalnych prowadzone były przez Wiolę Gaszkę, która od lat zajmuje się malarstwem i jest jednocześnie pracownikiem Domu Kultury w Chwałowicach.