Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (250) Data wydania: 23.08.11

Ulica Sobieskiego

Dzieje tego traktu, jednej z głównych arterii prowadzących do rybnickiego rynku sięgają XIX, a być może nawet XVIII wieku. 

– Wtedy to dzisiejsza Sobieskiego nosiła nazwę Breitestraße. Nazwa  nawiązuje do rozwlekłego i szerokiego traktu komunikacyjnego, którym ta ulica była w XIX wieku – komentuje Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku. Po upadku cesarstwa, w okoliach 22. roku, nazwę ulicy zmieniono. Imiennikiem tego okazałego traktu, na którym mieścił się przecież „Świerklaniec” oraz liczne restauracje, został król Jan III Sobieski. Choć historia tego polskiego władcy nie jest wolna od czarnych plam, zwykło się nazwisko Sobieskiego wiązać z pogromem Turków pod Wiedniem 12 września 1683. Bitwa ta zatrzymała pochód wojsk tatarskich przez Europę.

Lata II wojny światowej to kolejne przemianowanie ulicy. Na pewno od 1941, a być może już od 1939, nosiła ona nazwę Günthera Priena, asa niemieckich okrętów podwodnych, który zasłynął zatopieniem pancernika Royal Oak po bohaterskim wdarciu się do bazy marynarki brytyjskiej w Scapa Flow w 1939 roku. Rozbierzność wynika stąd, że Prien zginął w 1941, bardzo prawdopodobne więc jest, że nazwano ulicę jego imieniem pośmiertnie. 

Czasy powojenne i PRL to powrót do nazwy ulicy Jana Sobieskiego. – Sobieski, niczym Kościuszko, nie kojarzył się negatywnie władzom PRL–u, nie było więc potrzeby wymyślania nowej nazwy – komentuje dyrektor muzeum. – Sobieski zresztą był świetną przeciwwagą dla przywołanego przez nazistów Priena, bohatera wojennego – dodaje Bogdan Kloch. Po dzień dzisiejszy ulica Sobieskiego to jeden z ładniejszych traktów prowadzących na rybnicki rynek. I choć ruch samochodów (który w latach PRL–u był wzmożony) jest tam teraz znacznie ograniczony, klimat ulicy, na której można coś zjeść oraz coś kupić pozostał. 

(mark)