Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (252) Data wydania: 06.09.11

Radio w Rybniku i na Śląsku

Bez wątpienia ważnym przedstawicielem mediów, które w międzywojennym Rybniku, jak i w całej Polsce dopiero rozwijało skrzydła było radio.

Wynalazek Marconiego niemało rybniczan posiadało pod koniec lat 30–tych ub.w. w swych domostwach. W domu mych dziadków był radioodbiornik z lat 20–tych ub.w. Loewe, a potem nowoczesny Telefunken. Pamiętam, jak pod kloszem starej cudownej lampy spoglądałem na odchylane lusterko, w którym odbijały się poszczególne stacje. Z czasem pozwolono i mnie poruszać potencjometrem. I mogłem znajdować się w Paryżu czy Rzymie. Oczywiście barwy odbijające się w lusterku robiły swoje. Kiedy w 1925  narodziła się w kraju radiofonia wkrótce powstała jako trzecia w Polsce radiostacja w Katowicach (04.12.1927) o mocy 1,2 kW. Niedługo później powstaje największa na świecie stacja nadawcza w Raszynie o mocy 120 kW.  W 1933 było w Polsce 300 tys. radiosłuchaczy.

W 1928 dowiadujemy się, że radiostacja katowicka jak inne wygenerowała także swój niepowtarzalny sygnał wywoławczy. Jedni mają dzwony. Inni trąby, śpiewy, a Katowice kucie młotów w kowadło. Z początku raz dziennie o poranku w studio walono młotami na żywo! Możemy przeczytać w tym czasie: „Wszystkich posiadaczy aparatów detektorowych, którzy by chcieli zbudować sobie dobry, niezawodnie działający wzmacniacz.....prosimy o podanie swego adresu do Wydziału Propagandy Polskiego Radja, Warszawa, Niecała 2 m.4.” A wtedy dowiedzą się jak uzupełnić aparat detektorowy wzmacniaczem lampowym.

Radio to okno na świat, to w drugą stronę propaganda Polski na świecie. Jedną z wybitnych postaci staje się dyrektor rozgłosni śląskiej Stefan Tymieniecki.  Oto co czytamy w „Radjofonji polskiej” z 1933 roku: „Sensacją w Europie staje się stacja katowicka i jej dyrektor p. Stefan Tymieniecki. Stacja ta, której fale doskonale słyszane są wszędzie, stała się poprostu przedmiotem zazdrości innych państw. Poznano ją, uznano i oceniono od chwili gdy dyrektor Tymieniecki....wprowdził u siebie do audycyj francuską skrzynkę pocztową.” A dalej: „...potrafił nawiązać tak serdeczny i indywidualnie bliski kontakt z poszczególnymi słuchaczami swej skrzynki, że stał się on osobistością najbardziej lubianą i znaną w międzynarodowej rodzinie radjowej. Przemawiając z serca do serca ponad granicami politycznemi, rasowemi, narodowościowemi, zyskał sobie olbrzymią ilość sympatyków”. Jak dowiadujemy się powstała niebywała w historii „Republika Katowicka”, a jej kluby pod nazwą „Les Katovicards” rozmnożyły się w całej Europie, a pośrednio w USA, Australii, a nawet Japonii. Katovicardowie mieli nawet swe pisma „le Phare” w Lyonie i „Katovicard” w Genewie. W lutym 1933 na piątą rocznicę istnienia skrzynki do Katowic zjeżdżają się rzesze delegatów z kraju i Europy. Dzięki katowickiej rozgłośni i jej szefowi Polska zyskała dziesiątki tysięcy nowych przyjaciół „...którzy nawet bezwiednie szerzą zainteresowanie Polską i przyczyniają się stopniowo do korygowania błędnych o niej pojęć.” Czasem się wydaje, że dziś przydałoby się nam kilku takich Tymienieckich i dużo skrzynek nie tylko na Śląsku.

W Rybniku niemal od początku lat 20–tych ub.w. znane było Radio May.

W 1928 uruchomiono 6–tygodniowy bezpłatny kurs radiotechniczny. Wykłady i pokazy odbywały się raz w tygodniu. Zgłoszenia przyjmowano z wyprzedzeniem w Hotelu Polskim. Szefem kursu został kpt. Kilian. W tym samym roku powstał w Rybniku Klub Radjoamatorów. Radio należało do urządzeń, które były nośnikami ważnych informacji, o czym świadczą powyższe fakty. Aparat radiowy – najpierw ten prosty, na słuchawki, potem coraz bardziej wyrafinowany technicznie. W Rybniku w latach 20–tych ub.w. głównym bodaj propagatorem radiofonii była firma May. „Dom specjalny dla elyktrotechniki i radja” G. May znajdował się  na ul. Brzozowej – obecnie ul. Wieniawskiego. May prowadził pokazy radiowe w „Polonii” Mandrysza, które reklamował: „Niż pan zakupi aparat radjowy, winien pan przybyć do moich warsztatów ...”  Pod koniec 1928 May propagował w swym salonie przy Alei 3 Maja sprzedaż aparatów radiowych na raty – pierwsza wpłata – 10 zł. Po Mayu byli inni. Wojciech Bysiek na Raciborskiej 1 – „Elektro–Radjo” – to już początek lat 30–tych.

Michał Palica