Potrzebne miejsce spotkań
Potrzeby dzielnic Rybnika i plany nowo wybranych rad.
Powstanie osady w Zamysłowie nastąpiło późno, bo dopiero na przełomie XVI i XVII wieku i było związane z występowaniem na jej terenie złóż cyny. W tym czasie w okolice dzisiejszego Zamysłowa dotarli poszukiwacze tego metalu.
Miejscowa ludność mówiła o nich, że przyjechali ”na cyna”, czyli po cynę. A ponieważ jej złoża znaleźli właśnie w pobliżu rzeki, tłumaczy to jej późniejszą nazwę „Nacyna”.
Również z występowaniem złóż cyny związana jest nazwa „Zamysłów”. Otóż, według tradycji lokalnej pochodzi ona od czasownika „zamyślać”: nad metodami i opłacalnością wydobycia cyny „zamyślali się” jej poszukiwacze. Kiedy właścicielem Zamysłowa został król Prus w 1788 roku, miejscowość zmieniła nazwę na „Zamysłów Królewski” i została podzielona na trzy dzielnice: Zamysłów, Wrzosy i Nacyna, co symbolizuje herb gminy składający się z trzech domów na trzech wzgórzach. Największy rozwój osady nastąpił dopiero na początku XX wieku. Wybudowano wtedy szkołę (zniszczoną podczas frontu w 1945 roku), utwardzono ul. Wodzisławską, zelektryfikowano całą wieś oraz zagospodarowano pod względem rekreacyjnym stawy na „Okrzeszyńcu.” Okres międzywojenny przyniósł rozkwit życia kulturalnego w gminie: działało harcerstwo, Związek Orląt, chór „Kościuszko”. Po drugiej wojnie światowej, w 1948 roku Zamysłów stał się jedną z dzielnic Rybnika. Rada dzielnicy swoją siedzibę ma w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie spotyka się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Na spotkania może przyjść każdy mieszkaniec, aby omówić nurtujące problemy. Jakie plany ma rada na rozpoczętą w tym roku kadencję? – Podstawowe założenie jest takie, abyśmy działali w zgodzie, aby ta rada pracowała jako jedna drużyna. Dążymy do celów, które sobie cały czas nadajemy. Udało nam się już zorganizować festyn dla rodzin o nazwie I Rodzinny Piknik Zamysłowski. Poza strugami deszczu, które nam towarzyszyły, myślę, że mogę ocenić imprezę pozytywnie. Poza tym boli nas też stan dróg, tak jak we wszystkich dzielnicach. Mówiąc ogólnie, chcemy walczyć o dobro dla dzielnicy. Brakuje nam miejsca dla rodzin, gdzie można posiedzieć i się spotkać. Nie ma u nas parku ani placu zabaw (jest tylko przedszkolny). Nad tym też pracujemy – mówi z uśmiechem przewodniczący rady, Michał Wojaczek. W tym roku rada zmieniła się w połowie. Pan Michał pierwszy raz rozpoczął działalność społeczną, tak jak kilka innych osób w radzie. Mają energię i pomysły, a czas pokaże, czy uda się je zrealizować.
(ska)
Skład osobowy rady dzielnicy Zamysłów: Michał Wojaczek – przewodniczący rady, Michał Zydek – wiceprzewodniczący rady, Ireneusz Jajko – przewodniczący zarządu dzielnicy, Krzysztof Morawiec – wiceprzewodniczący zarządu, Ewa Cichecka – członek zarządu, Danuta Hanak – członek zarządu, Marcin Bierza, Paweł Dębski, Bernard Kufieta, Franciszek Kurpanik, Piotr Morgała, Michał Pawlaszczyk, Urszula Pluta, Stefan Zydek, Wojciech Zydek.