HISTORIE NASZYCH ULIC: Ulica 3 Maja
– To jedna z tych ulic Rybnika, których zmiany państwowe i polityczne mocno dotknęły w przeciągu XX wieku – mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum.
– Ulica powstała jako połączenie placu dziś znanego jako Plac Wolności z dworcem kolejowym i drogą na Chwałowice. Jej dzieje są odległe, ale jako znacząca ulica liczy się dopiero od XIX wieku – dodaje.
Nazywała się Promenade (czyli Promenada). Miała bowiem bardzo reprezentacyjny charakter – to przy niej postawiono starostwo powiatowe, komendę wojskową, kasę oszczędnościową i wiele innych. Stąd też, po 1922 roku nadano jej dumne imię ul. 3 Maja. Okres okupacji niemieckiej przyniósł znaczącą zmianę nazwy, charakter – reprezentacyjnej, ważnej ulicy – pozostał. Dowodzi tego fakt, że trakt ten nazwano Adolf Hitler – Strasse. – Dawało to do zrozumienia, że ulica nadal pełniła reprezentacyjną rolę pod brunatnym panowaniem, ale bez śladu po społeczności żydowskiej, gdyż istniejący tam cmentarz doszczętnie zniszczono – komentuje Bogdan Kloch.
Nie inaczej zresztą było po 1945 roku – wtedy też podkreślono rangę ulicy, tym razem nazywając ją ul. Rewolucji Październikowej, na cześć przewrotu, który dał bolszewikom władzę w Rosji z początku XX wieku. Nazwa ta utrzymała się aż do upadku komunizmu, kiedy to powrócono do pierwszej, po zaborach, w pełni „polskiej” nazwy – ul. 3 Maja.
(opr. mark)