Chcemy wybudować kort
Potrzeby dzielnic Rybnika i plany nowo wybranych rad
Wieś Radziejów powstała ok. 1250 roku. Jej pierwszym właścicielem mógł być pan zwany „Radziejem”, co oznacza „pilny”, „zatroskany”. O znaczeniu osady w średniowieczu świadczy fakt, że była ona wtedy odrębną parafią skupioną wokół kościoła św. Anny, a więc nie należała tak jak wszystkie okoliczne wsie do parafii rybnickiej.
Rozwój przemysłu wydobywczego pod koniec XIX wieku przyniósł wsi znaczny wzrost liczby mieszkańców. W 1897 roku Radziejów stał się częścią nowo utworzonej parafii w Jankowicach. Z historii powojennej należy odnotować dwie daty: w 1954 roku wieś włączono do nowo utworzonego miasta Niedobczyce, a od 1975 roku Radziejów jest dzielnicą Rybnika. Rada dzielnicy swoje miejsce spotkań ma przy budynku Gimnazjum nr 13. – Sukcesem poprzedniej rady jest remont szatni przy boisku, modernizacja boiska oraz dobudowa do szatni sali spotkań. Jesteśmy dzielnicą kopalnianą, więc cały czas wykonywane są remonty dróg – stwierdza Marian Szostek, przewodniczący zarządu dzielnicy Radziejów. – Po budowie kanalizacji pozostało sporo ulic, które wymagają remontu. Chcielibyśmy wykonać odcinek od mostu nad potokiem Radziejowskim, do ul. Składowej, gdzie nie ma chodnika. Próbujemy to załatwić już od trzech kadencji, ale zawsze występują problemy z finansami – tłumaczy przewodniczący zarządu. Plany na rozpoczętą kadencję są ambitne. – Udało nam się już naprawić wybrzuszenie na ul. Trzech Krzyży. To można uznać za pierwszy sukces tej kadencji. Mamy u nas teren pokopalniany przy boisku. Byłoby to świetne miejsce do organizacji imprez plenerowych, np. festynów. Cały czas przeprowadzamy naprawę dróg systemem gospodarczym, otrzymując od miasta materiał. Mamy także do wymiany rurociąg na ul. Okulickiego. Zostaliśmy zapewnieni, że zostanie to zrobione w latach 2012–2013. Dwie ulice: Średnia i Kręta są w fatalnym stanie pod względem nawierzchni. Chcielibyśmy w miarę możliwości położyć na nich dywaniki asfaltowe i wymienić chodniki. Bardzo ważny jest dla nas remont mostu na ul. Niepodległości. Most jest w tragicznym stanie ze względu na szkody górnicze – wyjaśnia Szostek. Rada w planach ma również utworzenie kortu tenisowego dla mieszkańców. – Mamy taki teren przy boisku obok parkingu. To jest powierzchnia ok. 60 metrów, co idealnie nadawałoby się na kort. Czas pokaże, czy uda się to założenie zrealizować – podsumowuje Marian Szostek.
Szymon Kamczyk
Skład osobowy rady dzielnicy Radziejów: Zygmunt Gajda – przewodniczący rady, Jerzy Wasilewski – wiceprzewodniczący rady, Marian Szostek – przewodniczący zarządu dzielnicy, Danuta Nikiel – wiceprzewodnicząca zarządu, Roman Błanik – członek zarządu, Leon Mańka – członek zarządu, Jadwiga Mietła – członek zarządu, Wiktor Adamczyk, Halina Kolorz, Joanna Kuczera, Danuta Mika, Dariusz Oślizło, Mirosław Owczorz, Róża Podleśny, Irena Sierny.