Zostań honorowym dawcą – uratuj życie
Każdego dnia setki osób potrzebują krwi, którą utraciły np. w wyniku wypadku. Możemy im pomóc.
W okresie przedświątecznym w strategicznych punktach naszego regionu, z większą częstotliwością niż zwykle, możemy spotkać ambulans do poboru krwi. Jakie warunki należy spełnić, aby oddać krew i jakie przynosi to korzyści?
Przeciętny dorosły człowiek ma ok. 5 – 6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml. Mężczyźni mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku, a kobiety nie więcej niż 4 razy – Trzeba pamiętać, że honorowe oddanie krwi to całkiem inna sytuacja niż oddanie krwi do badań. Wtedy ubywa nam tylko 20 dm szesc., a w naszym autobusie honorowo trzeba oddać prawie pół litra. Przed donacją (oddaniem krwi) trzeba zawsze zjeść lekki posiłek i wypić min. 4 szklanki napoju – odwrotnie niż w oddaniu krwi do badań, gdzie trzeba być na czczo – tłumaczy Aleksander Bereżański, lekarz kwalifikujący dawców. Oprócz krwi pełnej, krwiodawca może oddawać osocze metodą plazmaferazy automatycznej do 20 razy w roku, maksymalnie do 15l w ciągu roku. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 2 tygodnie, przy czym od oddania krwi pełnej musi upłynąć co najmniej 8 tygodni. Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy ją oddamy, czy nie i jest uzupełniana dość szybko. Zaledwie po kilku godzinach po oddaniu jej objętość wróci do normy, a dawca nie odczuje żadnych dolegliwości.
Warunki i korzyści
Aby móc honorowo oddać krew przede wszystkim należy być zdrowym, bo nawet lekki katar dawcy może być powodem wystąpienia sepsy u biorcy. Dawcami nie mogą być również osoby z wadami serca, chorobą wieńcową lub padaczką. Należy mieć ukończone 18 lat i ważyć nie mniej niż 50 kg. Choć oddanie krwi jest bezpłatne w naszym kraju, na dawców czeka szereg prezentów. Oprócz 8 czekolad, słodyczy i plakietki z logo honorowych dawców krwi, dzień w którym oddamy krew jest dla nas wolny od pracy. Dodatkowo na zasłużonych dawców czekają przywileje w komunikacji miejskiej oraz w aptekach, gdzie są przyjmowani bez kolejki.
Rekordowi strażacy
W ostatnim czasie na terenie Rybnika zorganizowane zostały dwie spektakularne akcje krwiodawstwa. W czwartek 24 listopada na placu przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku odbyła się pierwsza z akcji. W ambulansie można było oddać krew dla Kamila Muchy, dwu i pół letniego chłopca chorego na białaczkę. Podczas pięciogodzinnej zbiórki udało się zebrać aż 26 litrów krwi! – Do akcji prócz rybnickich strażaków włączyli się strażacy z ościennych komend KP PSP Wodzisław Śląski oraz KM PSP Żory, członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz ludzie dobrego serca chcący wspomóc naszą akcję – informuje Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy PSP Rybnik.
Policjanci nie próżnują
Nieco mniej, bo 18 litrów krwi udało się zebrać podczas drugiej akcji, którą zorganizowano pod komendą policji. Policjanci z Rybnika oraz mieszkańcy oddawali honorowo krew w ramach Wampiriady. Akcję zorganizował Policyjny Klub HDK działający przy Stowarzyszeniu HDK im. Ks. Józefa Niedzieli w Rybniku. – Krew przekazaliśmy dla asp. Damiana Kocota, funkcjonariusza z Dąbrowy Górniczej, który od sierpnia walczy z ciężką chorobą. W ramach Wampiriady dawcy postanowili przekazać otrzymane czekolady na rzecz dzieci z domu dziecka. Krew oddało 40 osób. Wszystkim dawcom serdecznie dziękujemy – mówi Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.
Szymon Kamczyk