Back to school
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się spotkania w ramach projektu „Back to school”, podczas których uczniowie trzech wybranych klas mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o Unii Europejskiej oraz poznać wiele zagadnień, dotyczących struktur zjednoczonej Europy.
Prowadząca spotkania Dominika Chrószcz–Koczerga, która jednocześnie jest absolwentką I LO w Rybniku, opowiedziała uczniom o kolejnych etapach zdobywania wymarzonej pracy oraz o pokonywaniu napotykanych trudności w dążeniu do celu. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Poznaniu, a następnie w Danii, miała możliwość odbycia praktyki w Europarlamencie. Obecnie jest zatrudniona w Komisji Europejskiej w Brukseli, w sektorze ds. innowacji i badań. Podczas spotkania rozwinęła się również dyskusja pomiędzy euroentuzjastami a eurosceptykami. Ci drudzy sugerowali podobieństwo ustroju „Związku Socjalistycznych Republik Europejskich” do ustroju Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pod względem idei, która zakłada jedność narodów, wspólną flagę, hymn i walutę. Według nich jedyną różnicą jest niewcielanie siłą nowych państw do Unii, jednak oddziałuje się na nie poprzez ekonomię. Pod rozwagę poddali również Traktat Lizboński, który został uznany za ograniczenie wolności i suwerenności krajów członkowskich. Zwrócili uwagę na krach, kryzys i upadek strefy euro oraz dysdemokratyzowanie parlamentu UE poprzez nadawanie coraz większej liczby szczególnych uprawnień poszczególnym jednostkom rządzącym. Dużą część dyskusji poświęcono zasiadaniu byłych komunistów w Parlamencie UE, a także przyjmowaniu do UE państw rozwijających się po to, by one swoim wkładem utrzymywały państwa, które teraz inwestują w ich rozwój. Jest to polityka dwóch ścieżek, tzn. ścieżki państw UE oraz ścieżki państw nowo przyjętych poza strefą Euro.
Udowadniając słuszność swoich przekonań, zwolennicy przypominali, że do Unii należy 27 krajów, w których mówi się 23 językami. Ich mieszkańcy nie potrzebują paszportów, przekraczając granice państw. Przekonywali, że duże znaczenie ma możliwość korzystania z dotacji unijnych dla udokumentowanych przedsięwzięć w zakresie kultury, infrastruktury, edukacji i aktywizacji zawodowej, a obowiązująca w Unii wspólnota gospodarcza udziela pomocy państwom dotkniętym np. przez katastrofy naturalne. Kolejną ważną sprawą jest zażegnywanie konfliktów w drodze negocjacji już w momencie ich powstania, a tym samym unikanie napięć zbrojnych. Godzinne spotkanie z przedstawicielką Komisji Europejskiej nie tylko poszerzyło wiedzę uczestników na temat UE, lecz także umożliwiło skonfrontowanie przekonań jej zwolenników i przeciwników.
Michalina Pająk